Okurky jsou poměrně snadnou rostlinou pro pěstování na zahrádce. Avšak jejich pěstování má své zásady, a to především u jejich zalévání.
Voda je hlavní složkou okurek, proto potřebují časté a pravidelné zalévaní. To rostlině umožňuje se správně vyvíjet a mít úrodný výnos, ale je důležité ji moc nepřesazovat. Příliš intenzivní zalévání a zavlažování může vést k přelití a vzniku houbových chorob. Nejpodstatnější je najít si zlatou střední cestu, která vám pomůže tomu zabránit. Navíc je dobré mít znalosti o zalévání okurek jak na otevřené zahrádce, tak ve skleníku nebo pod fólií.
Jak zalévat okurky na zahrádce?
Zalévání okurek je postup správné péče, který jim umožňuje dobrý růst a vývoj. Pravidelná a správná zálivka je důležitá pro udržení chutných a bohatých plodů rostliny. Příliš vydatná závlaha však může vést k přelití plodin a rozvoji houbových chorob, protože vlhké prostředí je pro nemoci ideálním místem. K zalévání okurek není vhodná studená voda, protože zelenina může zažít teplotní šok. Nejideálnější je zalévat vlažnou a odstátou vodou.
Takovou vodu si můžete přírodně vyhřát na zahrádce. Sud s vodou stačí postavit na slunné místo na celý den, aby se tekutina dostatečně ohřála. Během hodně horkého počasí je třeba okurky zalévat i dvakrát denně, protože v tomto období se jejich nároky na vodu o dost zvyšují. Osvědčenou metodou je častá, ale mírná zálivka okurek. Záleží také na typu půdy, protože například lehce písčitá půda vyžaduje častější zálivku, a naopak jílovitá méně.
Jak a kdy zalévat okurky pod fólií nebo ve skleníku?
Péče o okurky pěstované pod fólií nebo ve skleníku se lehce liší od pěstování okurek na otevřené zahradě. Mají však stejný princip – frekvence zavlažování by měla být přizpůsobena okolní teplotě a fázi vývoje okurek. Pod krytem rostou o něco rychleji a dávají bohatší úrodu, takže je třeba pamatovat na pravidelné a správné zavlažování. Ve skleníkových podmínkách je nutné rostliny zalévat až třemi litry denně, a teplota vody by se měla pohybovat kolem 20 stupňů Celsia.
Okurky, které jsou pěstované pod krytem, by měly být zalévány více, avšak méně často, takže asi každé dva až tři dny v období intenzivního růstu. Nejideálnější čas na zalévání je ráno nebo večer, ale závisí na teplotě ve skleníku. Na noc zavírejte dveře skleníku a přes den prostor ve skleníku větrejte, pomůže to udržet správnou vlhkost vzduchu uvnitř. Pro usnadnění práce je ideální dát dovnitř kbelík s vodou, která se bude odpařovat.
Zdroj: Porady Interia