Díky této domácí směsi vyčistíte zlaté i stříbrné šperky bez sebemenší námahy

Fotografie: Depositphotos

Čištění šperků podomácku můžete provádět jak u zlata, tak i stříbra. Jen postup se liší. Na zlato nesmíte používat abrasiva, aby nedošlo k mechanickému poškození.

Aby vaše šperky, milé dámy, vypadaly stále dobře, je zapotřebí je čas od času čistit. Klenotníci používají různé metody a přípravky pro čištění šperků, aby obnovili jejich původní lesk a krásu. Některé šperky, jako jsou perly nebo ty s porézními kameny, vyžadují zvláštní péči, neboť nesmí přijít do styku s některými chemickými látkami. Profesionální klenotníci také využívají ultrazvukové čističky, které jsou velmi účinné při odstraňování nečistot z obtížně dostupných míst.

Domácí péče o šperky

Šperky ze zlata a stříbra si ovšem můžete vyčistit doma i sami, radí web Bukvarche. Pro zlato a stříbro je běžné použití roztoku teplé vody s několika kapkami saponátu na nádobí, nebo mýdlová voda. Do teplého roztoku šperky na 15 minut namočte. Poté nečistoty odstraňte měkkým zubním kartáčkem. Nakonec se šperky opláchnou vlažnou vodou a vyleští se měkkým hadříkem.

Je rovněž vhodné, abyste šperky čistili pravidelně, anebo dokonce po každém nošení, a to měkkým hadříkem bez použití vody. Odstraníte tak kosmetické přípravky, mastnotu a pot. Pro hlubší čištění a servis je vhodné navštívit renomovaného klenotníka, který může šperky nejen vyčistit, ale také zkontrolovat jejich stav a případně provést opravy.

Ověření pravosti zlatých šperků z pohodlí domova: Bílý ocet pozná případný padělek

Zlato se čistí jinak než stříbro

Možná by vás to ani nenapadlo, že na špercích, které nejsou vyčištěné, je usazené značné množství bakterií. To znamená, že byste je neměli čistit jen z estetických, ale především z hygienických důvodů. A dokážete to doma. Jeden postup o čištění zlatých šperků jste si již přečetli. Zde je zapotřebí upozornit, že u zlata a pozlacených povrchů se musíte vyhnout používání abrazivních látek. Taková jedlá soda nebo zubní pasta by je mohly poškrábat.

Pak jsou tu ještě šperky stříbrné. Ty lze efektivně vyčistit kuchyňskou solí a horkou vodou s alobalem. Chlorid sodný při kontaktu s hliníkem vytvoří elektrochemickou reakci, jak píše web Komparito, a tím se stříbro perfektně vyčistí. Respektive dojde k odstranění začernalé zoxidované patiny.

Šperky s jemnými kameny možná raději svěřte odborníkovi
Fotografie: Pixabay

Pro šperky s kameny se doporučuje slaná voda. Nezapomeňte ale, že šperky s kameny vyžadují při čištění zvláštní péči. Jde totiž o to, že by se vám úporným drhnutím mohlo podařit kameny vyloupnout. Proto bude možná lepší, když s takovými šperky zajdete ke klenotníkovi. Jinak byste si mohli způsobit víc škody než užitku. A hlavně při domácím čištění šperků dávejte pozor, aby vám nezmizely někde v odpadu. Proto je radši čistěte na utěrce na stole. Na BydlímeÚtulně jsme pro vás v minulosti také napsali, jak vyčistit sklokeramickou desku.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*