Žloutnutí listů u pokojových rostlin rozhodně není dobré znamení. Vyzkoušejte nejlepší postupy, které je zachrání

Fotografie: Freepik

Květiny v květináčích jsou přírodní ozdobou, které ozdobují interiér. Jejich pěstování získává na síle, protože je teď spoustu lidí doma a může se o rostliny starat.

Listy rostliny ale mohou časem zežloutnout a zvadnout i přes veškerou péči. Vzhledem k blížícímu se jaru byste měli prozkoumat příčinu zhoršení stavu rostliny a zabránit dalšímu padání a žloutnutí listů.

Fotografie: Freepik

Aby byly rostliny zdravé, potřebují hodně místa v květináči

Velký kořenový bal, pokud je stlačen na malém prostoru, vede k náhlé inhibici jejich růstu. Je to jeden z důvodů, proč je poté potřeba vysadit další kopie rostlin, které v domácnosti máte. Menší a mladší rostliny stačí přesadit jednou za rok, ty větší každé dva roky. Kořeny, které v květináči zabírají hodně místa, spotřebovávají minerály, které jsou v půdě obsaženy a negativně to ovlivňuje jejich stav. Pokud zežloutne větší počet listů, je potřeba nejen větší květináč, ale také kompletní výměna půdy.

Pokud se listy zvrásní a pak spadnou, je to důvod, že jste rostliny nezalévali. Když se jejich povrch zdrsní a zvrásní, může být příčinou naopak také přelití rostliny – přebytečná voda blokuje přístup kořenů ke kyslíku, a to ovlivňuje stav rostliny. Pokud je rostlina suchá, vyjměte kořenový bal a zkontrolujte, jestli nebyl napaden plísněmi. V tom případě nahraďte všechnu půdu a kořeny postříkejte postřikem.

Jestli si všimnete, že usychají hlavně konce listů, znamená to nízkou vlhkost vzduchu. Tento jen se umocňuje během topné sezony, kdy jsou rostliny umístěné na parapetech vystaveny přímému působení topení. Přesuňte na přechodnou dobu na jiné místo, kde bude chladněji. Můžete také zvýšit vlhkost na parapetu, stačí umístit hrnec s vodou na parapet nebo přes topení přehodit mokrý ručník.

Fotografie: Freepik

Před zasazením rostliny vytvořte v květináči drenážní vrstvu

Aby se zabránilo přelití rostliny, je nutné v květináčích vytvořit drenážní vrstvu. Do květináče tak můžete dát malé oblázky, rozbitou keramiku nebo jiné předměty. Mnoho květin pochází z tropických oblastí a musí se přizpůsobit našim podmínkám. Proto je nutné si před nákupem takové rostliny nastudovat, jaké má ráda podmínky pro růst a kvetení.

Mezi takové rostliny patří orchidej, dracena, nebo filodendrony. Odborníci doporučují používat zvlhčovače vzduchu, ale květiny stačí jen častěji kropit vodou. Rostlinám byste měli také dopřát kvalitní hnojiva, která podpoří růst i kvetení a díky kterým bude rostlina zdravá.

Zdroj: TheSpruce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]