Znamení, díky kterým lze spolehlivě poznat, že má kočka parazity

Kočka je oblíbeným domácím mazlíčkem. Je to ale stále přece jen zvíře, a proto se jí nevyhne napadení parazity, kteří dokážou nejen její, ale i náš život nepříjemně zkomplikovat. Zjistěte, jak zaručeně poznat, že má naše kočka parazity, a co s tím lze dělat.

Kočky se jeví jako velice záhadná zvířata, pokud si je ale oblíbíme, mohou se nám stát věrnými společníky. Stejně jako o každé jiné domácí zvíře, je třeba se o ně starat. Častým problémem je u nich to, že pokud jsou nemocné, vysílají jen velmi nevýrazné signály. Musíme si tedy všímat i nejmenších detailů a drobných změn chování. Jedině tak budeme schopni včas zareagovat a ochránit je před nebezpečnými parazity.

Parazité napadají i kočky domácí

Mnoho lidí se mylně domnívá, že pokud je kočka většinu svého života v domě, nemusí se parazitů obávat. Není tomu tak. Nakažení parazity na kočku číhá doslova na každém rohu. Může se jednat o infikovanou louži, stelivo uložené v blízkosti popelnic nebo o kontakt s jiným nakaženým zvířetem. K přenosu parazitů dochází velmi snadno a kočka je může chytit i například z našeho oblečení. Vajíčka, larvy, ale mnohdy i dospělí jedinci těchto malých tvorů jsou totiž ve většině případů oku neviditelní.

Fotografie: Pexels

U koček se nejčastěji setkáváme se třemi parazity, kteří ji ohrožují na životě. Ve všech případech se jedná o nenápadné červy, jejich přemnožení v kočičím těle má ale mnohdy nevratné následky. Kočka je nejčastěji napadena škrkavkami, měchovci nebo tasemnicí. V případě škrkavek je zapotřebí velké obezřetnosti, do těla se dostávají v podobě malých larev, které nejsou okem viditelné. Stejným způsobem se dostávají také z těla kočky a nakazit se jimi mohou nevědomky také lidé, extrémně ohroženou skupinou jsou pak těhotné ženy.

Jak poznat, že moje kočka není v pořádku

Napadení našeho kočičího miláčka parazity poznáme jednoduše, a to podle jejího chování. Kočka se bude nejprve jevit velmi letargická, bude více pospávat a trávit čas v ústraní. Nebude projevovat zájem o hru, mazlení, ale ve většině případů ani o jídlo. Změny si můžeme všimnout i na její srsti, která se bude náhle jevit matná a na omak velmi drsná. Může dojít i ke zvracení, a to dokonce s příměsí krve, k průjmu, úbytku hmotnosti nebo ke změně v oblasti konečníku.

Fotografie: Pexels

Pokud některý z výše uvedených příznaků u své kočky pozorujeme, neměli bychom váhat a měli bychom kočku neprodleně dovést k veterinárnímu lékaři. V péči o naši kočku je důležitá hlavně prevence. Neměli bychom zanedbávat pravidelné odčervení a také bychom měli omezit riziko možné nákazy. Mnoho lidí má tendenci tento problém ignorovat, napadení parazity ale může vést až k úhynu naší kočky.

Zdroj: PetMD

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]