Rady a tipy pro lepší soužití s tygrem pokojovým aneb jak vyjít s kočkou

Pro spokojený život potřebuje kočka milujícího páníčka, plnou mističku, čerstvou vodu, jistotu stálého prostředí bez častých změn a svůj klid. Za to vše se dokáže odměnit svou oddaností, hromadou legrace, příjemným vrněním a pozitivním laděním energie ve vašem domě či bytě.

Ovšem tak snadné to zase není, protože kočka na druhou stranu umí být i prvotřídní nepřítel. Není to tak, že by se mstila, ale jakmile něco není dle jejího očekávání a není ji to příjemné, umí to dát najevo. Přinášíme rady a tipy, které soužití s tygříkem pokojovým usnadní.

Stanovování mezí

Kočkám je úplně šumák, co si vy myslíte, přejete a co cítíte. Je to i vědecky podložený fakt. Jestliže si tedy hned na začátku nestanovíte základní pravidla, bude se kočka chovat tak, že pravidla určuje ona. I když je to zvíře velmi vznešené a většinou si dělá, co chce, tak nastavení hranic je pro vaší i její spokojenost klíčové.

Škrábadla a péče o drápky

Někteří majitelé kočkám drápky nestříhají. Tudíž záleží, jak si to zavedete u sebe doma vy. Ale počítejte s tím, že si kočka potřebuje drápky brousit a zkracovat. V přírodě jim je nikdo nestříhá, protože si je dostatečně opilují o kameny, kmeny stromů apod. Máte-li kočku čistě doma, pak ji drápky buď pravidelně stříhejte anebo zajistěte, aby měla dostatek předmětů k broušení. Více brousicích ploch v bytě. Jinak to odskáče váš nábytek a sedací souprava.

Dopřejte jim úkryt

Kočky milují různé úkryty a jsou pro jejich spokojenost velice důležité. Rovněž své čičině neberte iluzi o bezpečí. Když si například zaleze pod postel nebo za skříň, nesnažte se jí vyšťourat a vyhnat ven. Dělejte, že o ní nevíte. Bude mít dojem, že našla perfektní místo a úkryt. Nezřídka se kočičky běží někam ukrýt, jakmile je něco vyleká nebo přijde nezvaná návštěva. Takový koutek (ideálně více koutků) je pro spokojenost kočky nezbytnost.

Proč si lehá na váš notebook?

Zkuste si zvyknout na některé věci a smiřte se s tím, že kočka není pes. Některé věci ji zkrátka neodnaučíte. A proč si s oblibou kočky lehají na laptop? Je to jasné – vyzařuje z něj teplo, a to kočky přímo milují.

Poskytněte ji příležitost k lovu

Ve volné přírodě kočičky loví až 20x za den. Lov jim zajišťuje fyzické i psychické zdraví. Máte-li kočičku doma, stimulujte lov pomocí her a nechte jí, aby si některé pamlsky „ulovila“ sama. S kočkou si hrajte každý den alespoň 15 minut. Zajistěte ji dostatek pohybu.

Vytvořte ji příjemné prostředí

Kočky jsou citlivé na některé pachy. Vadí jim vůně citrusů a nesnáší chemické čisticí prostředky s intenzívní vůni. Někdy mohou podrážděně jednat na novou aviváž a vše, co je nové. Zklidnit je můžete pomocí kočičích feromonů ve spreji anebo nejznámější kočičí bylinkou – šantou kočičí.

Obrázky: pixabay