Zbavit se námrazy na skle u auta je možné i bez škrabky. Sůl a alkohol tento nešvar řeší stejně dobře

Fotografie: Kiwiev / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Počasí je už několik let nevyzpytatelné a mráz může přijít i na jaře. V takových případech vás zamrzlé sklo na autě opravdu vytočí, protože ho nejspíš nečekáte.

Jak ale říká nejkonstruktivnější rada celého vesmíru – Nepropadejte panice. Samozřejmě se můžete mořit se škrabkou a postupovat tak zcela klasickou cestou. Existují ale i jiné způsoby a upřímně, objevují se stále další. Některé jsou určeny na jednorázový problém, mnohé si můžete připravit i „pro strýčka Příhodu“. Můžete si samozřejmě na pumpě koupit širokou paletu, ale proč si nevystačit s věcmi, které už máte u sebe doma, případně v garáži?

Sůl, voda a troška toho alkoholu

Námrazu na skle lze poměrně snadno odstranit jednoduchým trikem. Základní složkou nemrznoucího roztoku je obyčejná sůl. Rozpusťte ji ve 250 mililitrech vody a výsledek pak nalijte do rozprašovače. Roztok pečlivě nastříkejte na přední sklo svého auta, nechte působit asi 4 minuty a otřete pomocí jelenice. Během chvilky se tak námrazy spolehlivě zbavíte. Druhý z řady mnoha fíglů zahrnuje trochu alkoholu, z něhož připravíte další roztok.

Konkrétně počítejte 2 díly alkoholu na 1 díl vody. Opět pak přelijte do rozprašovače a postupujte jako v případě solného roztoku. Jen tentokrát neotírejte kůží, ale suchým hadříkem. Během několika minut bude vaše sklo krásně průhledné a připravené na jízdu. Je to jako kouzlo, že?

Specifické produkty určené pro autoskla

Samozřejmě existují i přípravky přímo určené pro tuto situaci, které lze ve voze většinou skladovat dlouhodobě. Obvykle jde o přípravné spreje, jež zjednoduší následnou práci se škrabkou. Po celou zimu se vám bude navíc hodit předcházet námraze tím, že zakryjete auto plachtou, nebo minimálně čelní sklo. Pointou je, že tekutina nanesená na sklo musí mít nižší bod mrznutí než voda. Izoluje tak vlhkost od povrchu a sama nezamrzne.

zamrzlé sklo
Fotografie: Pixabay

Pozor na horkou vodu

Existuje i odvážnější trik spočívající v polití čelního skla horkou či vroucí vodou. Při její aplikaci ovšem pozor, protože novější modely vozidel mají sklo zabudované jinak, a hrozí tak jeho popraskání. U starších typů je toto sklo vybaveno gumovým lemem, který prudkou změnu teploty vyváží.

Zdroj: Eleganzaplus

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]