Podívejte se, jakými způsoby můžete vyprat špinavé prádlo, aniž byste zatěžovali životní prostředí

Fotografie: Pixabay

Problémy spojené s životním prostředím se v posledních letech dostávají do povědomí každého jedince. Pomozte naší zemi a perte přírodně.

Zjistili jste, že prací prostředky prodávané v obchodech obsahují příliš mnoho chemikálií? Zde je několik přírodních alternativ, které si v některých případech můžete vyrobit dokonce sami. Praní je zárukou čistého prádla, ale také rizikem pro lidské zdraví a životní prostředí. Chemikálie obsažené v pracích prostředcích mohou být totiž skutečně toxické. Chcete-li se tedy zbavit jakéhokoliv rizika, použijte tyto přírodní alternativy.

Jednoduché kuličky na praní

Kuličky na praní jsou velmi chytrou a ekologickou alternativou tradičních pracích prostředků. Přicházejí ve formě malých kuliček a stojí v průměru kolem pěti set korun. Jejich použití je velmi jednoduché, stačí je umístit do bubnu vašeho stroje a následně zapnout pračku jako vždy. Čisticí látky obsažené v kuličkách působí na složení vody tím, že zvyšují její tekutost, takže snadněji proniká do textilu a snáze uvolňuje nečistoty.

Fotografie: Lionell Alorge / Creative commons / CC BY-SA

Perte přírodě za pomoci listů břečťanu

Nasbírejte velkou hrst listů břečťanu (pouze listy, bez stonku). Ty následně opláchněte a poté je nakrájejte, abyste z nich dostali co nejvíce saponinu, obsažené čisticí látky. Listy poté vložte do jednoho litru vody a poté směs nechte vyvařit po dobu patnácti minut. Následně nechte kapalinu přes noc odležet a na druhý den ji přefiltrujte. Je dobré přípravek izolovat, aby si zachoval svoji sílu. Uchovávejte ho v ledničce maximálně tři týdny.

Vyrobte si domácí prášek na prádlo

Domácí prášek na prádlo vyrobíte následovně. Recept bude stačit pro asi 12 praní a v případě, že by vám došel, ho vždy můžete udělat znovu. Smíchejte dohromady 100 gramů předem nastrouhaného marseillského mýdla s 50 gramy sody a 3 lžícemi jedlé sody. Následně směs vložte do mixéru s vysokým výkonem a udělejte z ní prášek. Ten uložte do vzduchotěsné nádoby a vždy, když ho budete chtít použít, vložte dvě lžíce přímo do bubnu pračky.

Fotografie: Pixabay

Indický mýdlový ořech

Stejně jako u břečťanových listů se mýdlové ořechy používají k praní oblečení díky obsaženým saponinům. Jedná se o plody Sapindus Mukorossi, stromu, který roste pouze v Indii a Nepálu. Chcete-li je použít, musíte být opatrní, velké množství může mít v důsledku na vaši kůži dráždivé účinky. Umístěte je do bubnu pračky a čím bude voda teplejší, tím budou ořechy účinnější. Pokud je však chcete použít pro nízký tepelný cyklus, nejprve je namočte.

Zdroj: PleineVie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]