Domácí alternativy ke kupované aviváži vyjdou na pár korun. Stejnou účinnost zajistí i mýdlo a kondicionér

Fotografie: BydlímeÚtulně

Vyzkoušejte také tento jednoduchý postup, díky kterému si doma snadno vyrobíte vlastní aviváž. Využijete ji nejen při praní, ale usnadníte si i úklid celé domácnosti.

Používání běžných pracích přípravků je z dlouhodobého hlediska škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Chemikálie v nich obsažené mohou působit nepříjemně, dráždit pokožku nebo dát prostor pro vznik alergií. Naštěstí podle webu EleganzaPlus existuje velmi jednoduchý způsob, jak si doma snadno vyrobit vlastní aviváž, která tu kupovanou strčí do kapsy.

Aviváž z mýdla

Jedním ze způsobů, jak si vyrobit tento oblíbený prací přípravek, je použít jako základ tuhé mýdlo. To nejprve pomocí struhadla nastrouhejte a nechte rozpustit v litru vroucí vody. Poté do směsi přilijte další 4 litry vody, 2 polévkové lžíce růžového mléka a 4 lžíce glycerinu. Důkladně promíchejte a hotovou směs přelijte do uzavíratelné nádoby. Použít ji můžete nejen při praní, ale i úklidu celého domu, jak jsme radili již v dřívějším článku na BydlímeÚtulně.

Aviváž z kondicionéru

Pokud doma máte kondicionér na vlasy, který vám nesedl nebo ho nikdo nepoužívá, vyrobte si z něj aviváž. Jednoduše smíchejte 500 ml kondicionéru s 1,5 litru horké vody a míchejte, dokud se nerozpustí. Přilejte 750 ml octa a znovu promíchejte. Za pár minut máte hotovo. Vychladlou směs opět uchovávejte ve vhodné nádobě.

Kombinace jedlé sody a octa

Už dříve jsme na stránkách BydlímeÚtulně radili využít k praní směs z jedlé sody a octa. Tento účinný prací přípravek si snadno vyrobíte tím, že do hrnce naplněného 200 ml vroucí vody přidáte 10 g jedlé sody. Míchejte, dokud se nerozpustí, a dále přidejte 800 ml jablečného octa a 20 kapek libovolného esenciálního oleje a máte hotovo. Výsledný přípravek skladujte na chladném místě a před použitím ho vždy pořádně protřepejte.

Domácí prostředek z kaštanů vypere prádlo jedna báseň. Obsahují efektivně čisticí látku saponin

výroba vlasntní aviváže
Fotografie: Freepik

Nejlevnější aviváž

Účinnou a levnou aviváž si snadno vyrobíte z litru bílého octa a pár kapek esenciálního oleje podle vlastního výběru, což potvrzuje internetový portál LoveYourHome i naše čtenářka Jitka T. ze Stochova: „Litr octa smíchám se 30 kapkami vonného oleje a minutu míchám. Hotový výrobek zavřu do zavařovačky a mám hotovo. Funguje perfektně.“

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]