Způsoby šetření peněz, které přináší výsledky

Lednice dosloužila a odešla do lednicového nebe, televizor se brzy vydá po jejích stopách a dokonce ani automobil už není v nejlepší kondici a léta služeb jsou na něm znát. Asi noční můra každého z nás. Pravdou zůstává, že nečekané výdaje nejsou nic příjemného. V takových okamžicích se řada z nás rozhoduje pro rychlou půjčku. Není tedy mnohem lepším řešením mít našetřenou finanční rezervu?

Možná si řeknete, že nemáte z čeho šetřit, ale když si vezmete půjčku, budete ji muset splácet, tudíž stejně budete vydávat peníze navíc a ještě přeplatíte. Většina lidí šetřit opravdu může, ale neumí nebo zkrátka nechce. Přinášíme tipy, jak konečně ušetřit nějakou tu korunu a příště v případě nečekaných výdajů použít vlastní rezervy, namísto půjčky.

Pokladnička na drobné

Nejstarší způsob, který znají už děti, je odkládání drobných. Vždy se najdou v peněžence nebo po kapsách nějaké drobásky. Všechny házajte do pokladničky. A víte, co je na tom tak roztomilé? Že může sloužit i jako dekorace v domácnosti a inspirovat i vaše děti, aby se učily šetřit.

Mimo jiné většina členů rodiny a přátel moc ráda do pokladničky přihazuje pro radost, tudíž vám takto mohou pomoci našetřit finanční rezervu na nečekané výdaje. Samozřejmě si nepořizujte pokladničku s vidinou toho, že vám budou ostatní šetřit, ale je to milé a příjemné, když i váš bratr nebo kamarádka občas něco přihodí.

Nekupujte zbytečnosti

Bohužel faktem zůstává, že dnes hodně lidí neumí absolutně hospodařit a vyjít s penězi. Jak to jen dělaly naše babičky a prababičky, že vyšly z mála a ještě ušetřily? Jestli to nebude tím, že měly srovnané priority, neutrácely za hlouposti, vždy se snažily odložit do hrníčku na tajnačku. I vy můžete odkládat po trošičkách bokem – nemusí pršet, hlavně, že kape. A nekupovat to, co prostě není nutné a obejdete se bez toho. Ať už je to jídlo, věci do domácnosti nebo oblečení.

Obálková metoda

Skvělým řešením, jak mít útraty pod kontrolou a ještě i ušetřit, je obálková metoda. Vezměte 5 obálek a nadepište si 1 – 4 týden a na pátou obálku napište rezerva. Do každé obálky dejte peníze na útratu na 1 týden. Zbylé peníze uložte do páté obálky. A nikdy neberte z druhé obálky, dokud nedokončíte týden, snažte se v tom týdnu vyjít z toho, co máte na ten týden určeno. Pokud vám budou chybět peníze, popřemýšlejte, jak si přilepšit.

Může to být jednorázová brigáda, ale i brigáda na delší období. Tvařte se, že jiné peníze nemáte a neodebírejte z dalších obálek. Ve světe je zcela běžné, že lidé mívají týdenní mzdu a věřte, že i na konci měsíce mají jak na nájem, tak ušetřeno něco bokem. U nás je zvykem dostat mzdu za jeden měsíc a za týden ji nemít. Obálková metoda je v tomto velkým pomocníkem. Naučí vás lépe hospodařit a získat lepší přehled o všech výdajích.

Fotografie: Pixabay