Tento pár nechtěl platit velké peníze za hypotéku a tak se rozhodl postavit si útulný domov pomocí vlastních sil

Pár Andrew a Gabriella Morrison se rozhodli pro vlastní bydlení, ale nechtěli se stát součástí krysího závodu. Respektive tou součástí byli, ale pomáhali si z tohoto bludného kruhu ven. Byli unavení z toho, jak člověk platí neustále dokola různé splátky za to, že může jezdit v autě nebo bydlet ve svém.

Pár přišel s myšlenkou malého domova, který by byl bez zatížení hypoték, ale zároveň stylový uvnitř i vně. Dům je vyšel na pouhých 22 000 dolarů na stavbu a dalších 11 000 dolarů vynaložili na vybavení moderními spotřebiči. Paní Morrisonová říká, že jsou nyní celkem bez dluhů a jako rodina konečně žijí ve svém novém domově. I když se tento příběh neodehrává v České republice, možná někoho inspiruje k podobnému projektu a životnímu stylu.

Co je krysí závod?

Nejlépe to popsal multimilionář a spisovatel ROBERT KIYOSAKI. Jedná se v podstatě o začarovaný kruh, kde musíte pracovat stále více a více, vydělávat více peněz, více utrácet, nakupovat, pokrýt veškeré výdaje a těšit se na další křižovatky. Krysí závod je hra, která bohužel kopíruje reálný život a při této hře není tak snadné skončit a opustit ji. V reálném životě je to stejné – pracujete, platíte, nakupujete, nakupujete ještě více a dražší věci, protože s jídlem roste chuť. A s chutí nutnost i více pracovat a vydělávat.

Opuštění krysího závodu

Zmiňovaný pár, který byl vázán nemalou hypotékou, se rozhodl vyměnit svůj stávající domov vytvořením malého domu na kolech, který stojí pouhých 33 000 dolarů kompletně. Andrew a Gabriella Morrison z Oregonu byli unaveni tím, že se jejich životy točily pouze kolem měsíčních plateb do banky. Rozhodli se proto vyloučit z krysího závodu. Pořízení, vybudování a vybavení tohoto domku trvalo manželům 4 měsíce. Nyní jsou úplně bez dluhů.

Manželé ve věku 41 a 43 let mají dvě děti 14 a 17 let a psa, v domě žije celá rodina. Kromě toho, že nemají žádné hypoteční splátky, jsou jejich účty za vytápění a chlazení podstatně nižší, takže ještě ušetří. Nevýhodou je pouze to, že dům nepodléhá stavebním předpisům, takže je nemožné jej považovat za klasický dům, kde je možné mít trvalé bydliště a adresu. Pokud tento problém vyřešíte (bydliště u rodičů apod) a máte zahradu (pozemek), pak můžete podobný projekt vyzkoušet i vy a bydlet pěkně a levně, bez zatížení zbytečnými úvěry.

Interiér domu

Obrázky: dailymail