Rajčata jsou oblíbenou plodinou pěstovanou na mnoha zahradách. Více než jiné rostliny jsou však ohroženy plísňovými chorobami. Naštěstí existují prostředky, které vám v boji pomohou.
Rajčata jsou náchylná na vznik plísní, a to především v závislosti na počasí. Každé plísni vyhovují trochu jiné podmínky. Základem pro jejich vznik je však vysoká vlhkost a vyhovující teploty. Rajčata mohou být, mimo jiných, ohrožena ranou plísní (Alternaria alternata) nebo tou pozdní (Phytophthora). Obě se rychle šíří a bez včasného zásahu postupně zlikvidují rostlinu i plody rajčat. Pokud nechcete ihned přistupovat k použití chemických prostředků, podívejte se, které domácí postřiky působí jako dobrá prevence a dokážou šíření plísně zastavit.
Plíseň raná a pozdní
Příznaky infekce Alternaria, čerň střídavá, zahrnují soustředné prstence lézí na listech, které začínají jako malé tmavé skvrny a postupně se rozšiřují. Postižené listy mohou vadnout a odumírat, což vede ke snížení fotosyntézy a celkové vitality rostlin. Phytophthora, plíseň bramborová, zase tvoří tmavé, vodou nasáklé léze na listech, stoncích a plodech. Postupně vedou k hnilobě plodů, které jsou nepoživatelné.
Domácí prostředky a prevence
Rostliny rajčat jsou ohroženy různými plísněmi prakticky po celou sezónu, panují-li pro ně příznivé podmínky. Prevence se proto jednoznačné vyplácí. Už při vysazení rajčat počítejte, že mohou dorůst až 4 metrů a rostliny se mohutně rozšíří do prostoru. Základem tedy je umístit sazenice v dostatečných vzdálenostech, aby mezi nimi mohl později cirkulovat vzduch.
Obzvlášť po deštích je pak potřeba rostliny preventivně postříkat. Z domácích prostředků můžete využít celou řadu surovin, které na rostlině vytváří nepříznivé podmínky pro růst plísní. Fungují postřiky z mléka, octa, jedlé sody, česneku, jódu, kopřivový výluh, neemový olej nebo postřiky na bázi síranu měďnatého (ten se používá pouze před květem).
Štiplavý česnek odpudí škůdce, ale potěší orchideje. Zdravé kořeny zaručí pestrobarevné květy
Česnekový postřik
Vyzkoušejte postřik z česneku, který má přirozené protiplísňové vlastnosti. Několik stroužků rozdrťte a nechte několik hodin louhovat v 1 litru vody. Poté přeceďte, přidejte pár kapek jaru nebo mýdla a postříkejte celou rostlinu, včetně spodních listů rajčat. Postřik je třeba opakovat každý druhý den, dokud riziko plísně nepoleví, nebo aby postřik udržel již vzniklou plíseň na uzdě.
Zdroj: Domek i Ogrodek