4 pravidla pro zařízení chalupy ve venkovském stylu

Máte chalupu, kde můžete jezdit odpočívat? Každý, kdo chalupu má, tak ví, že se k ní pojí nejen odpočinek, ale i kupa práce. A aby se po tvrdé práci dobře odpočívalo, je vhodné, aby působila útulným dojmem a nabídla i určité pohodlí. Přinášíme vám 4 pravidla pro zařízení chalupy ve venkovském stylu tak, aby poskytla určitý komfort a přitom to nerozbilo kouzlo dávných časů.

Ještě než se dostaneme k jednotlivým bodům, pamatujte si, že chalupa by měla být opak toho, co máte doma. Jedete na chalupu přeci proto, abyste unikli realitě a ocitli se na okamžik v jiném světě. Dejte tedy přednost jednoduchosti, přírodním materiálům, dřevu, kůži, kameni.

Pořizujte jen funkční věci

Pro venkovský styl či styl vintage je typické použití starého nábytku i dekorací. Budete-li mít tedy tuto možnost, pak ji bezesporu využijte, ale myslete na to, že zařizujete chalupu nikoliv prodejnu s vetešnictvím. Ono všeho moc škodí a proseděná pohovka s důlkem by nebyla pro odpočinek to pravé ořechové. Tudíž klidně kupte pohovku novou a jen si ji upravte dle obrazu svého. Zkrátka nefunkční věci vám budou k ničemu.

Věci s duší

Pokud však dostanete či seženete někde starou oprýskanou komodu, která může nadále posloužit svým účelům, tak zajásejte. Věci, které mají duši a již něco zažily, jsou žádané. Využít můžete i starou židli, která nemusí sloužit na sezení, ale jako stojan na kytku či polička. Totéž platí o nádobí. I když se už třeba z prastarého talířku nenajíte, může viset na stěně jako úžasná dekorace namísto moderního obrazu. Do starého hrníčku můžete umístit vařečky apod. Nicméně při zařizování dbejte také na to, aby nevznikl dojem zmatku a nebylo to ve finále – každý pes, jiná ves.

V hlavní roli dřevo

Dřevo můžete na chalupě použít téměř všude. Na podlahy, obložení stěn či stropů, police, nábytek. A vůbec se nemusíte bát použít k výrobě podlahy již použité dřevo. Naopak patina a rýhy k venkovskému stylu patří – spíš tam nepatří lakované dřevo, které se zničí poté, co vám tam děti proběhnou v botách. Správná dřevěná venkovská podlaha se pouze udržuje olejem.

Důležité je pohodlí

Jelikož se k chalupě pojí i dost práce kolem její údržby, je fajn si život krapet zjednodušit. Ačkoliv myčka nádobí do venkovského stylu nepatří, zříkat se jí nemusíte a drhnout kupu nádobí ručně. Stačí ji jen zabudovat, ledničku i sporák dnes dostanete koupit ve vintage stylu a výjimku netvoří ani mikrovlnná trouba, toustovač a varná konvice.

Na závěr

Takže starý nábytek s duší, stylové dekorace, košíky, keramické nádobí, malované hrníčky, kukačkové hodiny, přírodní materiály, textilie, dřevo a ještě…ještě nezapomínejte na barvy. Typickými barvami pro venkovský styl jsou bílá, modrá, zelená, červená, ale i žlutá či hnědá.

Obrázky: asarbg.info, mamaknows.co