5 barevných odstínů kvůli kterým to bude vypadat, že máte doma špinavé stěny

Fotografie: Freepik

Jak často malujete? Doporučuje se to jednou za dva roky. Nikdo nechce mít špinavé stěny, a tak to mnoho z nás dodržuje. Na druhou stranu se může snadno stát, že vše pokazíme volbou nevhodné barvy a stěny nakonec vypadají hůř, než předtím.

Jak je to možné? Jednoduše některé odstíny barev způsobují, že stěna vypadá ihned po vymalování jako ošuntělá. Takový interiér potom působí špinavě, což rozhodně nikdo nechce. Zaměřme se tedy na to, kterým barvám byste se měli vyhnout.

Zemité barevné tóny

Aby vaše stěny nevypadaly špinavě, někteří designéři interiérů navrhují držet se dál od teplých zemitých tónů. Ty mají tendenci po čase nabývat špinavého vzhledu. Vyhněte se tedy nahnědlým barvám a také barvám béžovým. Prostor nikdy nebude vypadat čistě a prosvětleně, a to zejména v kombinaci s některými barvami nábytku.

Fotografie: Freepik

Pokud chcete, aby váš interiér vypadal čistě a neutrálně, přičemž si nepotrpíte na výraznou bílou barvu, tak je ideální možností šedý odstín. S tím uděláte v moderním interiéru mnohem větší parádu než s klasickými zemitými tóny.

Bílý pruh raději ne

Mnohdy záleží také na způsobu malby, kdy v některých případech máme tendenci nechávat pod stropem několik centimetrů široký bílý pruh. Samotná stěna je potom samozřejmě vymalovaná jinou barvou. Pokud tento bílý pruh budete kombinovat s výše zmiňovanými zemitými tóny, může vypadat špinavě.

Bílý pruh u stropu nemusí být za všech okolností špatně, ale je potřeba jej kombinovat s vhodnou barvou, které nedělá problém tento ostrý přechod do bílé. Dobrou volbou je třeba námořnická modř či chcete-li „navy“ barva.

Barvy, které zvýrazní nedokonalosti

Jestliže nemáte úplně dokonalé stěny, kde sem tam nejdete nějaký ten vroubek nebo hrbolek, který často zůstává po starší malbě, nebo zkrátka štuk není dokonalý, některé barvy dokáží tyto nedokonalosti zvýraznit. V tomto ohledu je důležité, jakou má barva odrazivost světla. Bílá nebo studená šedá barva má tendenci rozjasňovat místnost. Naproti tomu hluboká švestková modrá nebo námořnická modrá má tendenci zase nedokonalosti skrývat, takže je pro takové případy ideální, přičemž zajistí pocit čisté místnosti.

Fotografie: Freepik

Dávejte pozor také na to, zda používáte lesklou nebo matnou barvu. Obecně se doporučuje, abyste se zaměřili na určitou zlatou střední cestu. Matné barvy jsou totiž náročné na čištění, přičemž barvy s vysokým leskem zase mají tendenci zvýraznit nedokonalosti.

Vintage růžová

Vybledlá růžová barva byla svého času velmi oblíbená. Má nepochybně svůj určitý půvab, zejména ve vhodně pojatých interiérech. Pokud chcete růžovou, tak ale rozhodně volte barvu se světlými podtóny. Pokud bude příliš tmavá, stěny nebudou vypadat dobře.

Žluté podtóny bílé

Říká se, že pokud zvolíte bílou stěnu, nezkazíte nic. Také zde však je jedna nástraha. Zejména pokud jde o barvy se žlutými podtóny, které mohou způsobit, že stěna vypadá špinavá. Zejména to platí vůči výrazně bílému nábytku, bílému lesku apod. který je dnes moderní. Raději tedy volte bílou s modrými, zelenými nebo fialovými podtóny.

Zdroj: Redakce

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]