6 ekologických čistících řešení, pro váš domov

Úklid domova nemusí být vždy zátěží pro životní prostředí. Většina lidí používá čisticí prostředky zakoupené v běžných obchodech, ale ty nebývají většinou k životnímu prostředí příliš šetrné. Přitom existují možnosti, jak prát a uklízet ekologicky a šetrně. Vytvořili jsme pro vás seznam přísad/přípravků, které můžete s klidným svědomím použít.

Mýdlové ořechy

Mýdlové ořechy obsahují rostlinný saponát (saponin), který při kontaktu s vodou odstraňuje mastnotu a nečistoty. Jsou určeny pro ekologické a šetrné praní, jak ručně, tak v pračce. K dostání jsou v přírodní podobě, buď jako slupky, prášek nebo tekutý koncentrát. Využít se však dají nejen na praní, ale jako univerzální čistící prostředek a dokonce k mytí vlasů a celého těla.

Ocet

Ocet využijete nejen k dochucení pokrmů, ale i jako univerzální čistič v domácnosti. Odstraňuje plíseň, zaschlou špínu, absorbuje pachy, leští skleněné a zrcadlové plochy, odstraňuje vodní kámen.

Kukuřičná mouka

Kukuřičná mouka je skvělá nejen na vaření, ale můžete ji také použít k čištění domova. I když se používá jako pojivo pro pudinky, jako zahušťovadlo do polévek, nebo na výrobu pečiva, může také účinně čistit váš domov. Použít lze k odstranění mastných skvrn a čištění oken.

Citron

Citron má skvělou osvěžující vůni a použít ho můžete i při úklidu. Skvěle leští, odstraňuje skvrny, bojuje proti plísním, provoní myčku na nádobí a skvělý je i na čištění mikrovlnné trouby. Použít ho můžete samostatně anebo smíchaný s dalšími ingrediencemi určenými pro úklid: sůl, jedlá soda, ocet.

Sůl

Odstraňuje plísně, usazené nečistoty a dezinfikuje. Použít ji můžete k mytí krájecích prkének, čištění trouby (smícháním soli a citronové šťávy), vydrhnout spárování, toaletu, vyčistit odtok, umýt hrnce či nerezový dřez.

Esenciální oleje

Esenciální oleje zklidňují smysly, nervy, uvolňují napětím zlepšují náladu. Mimo to dezinfikují, odhánějí hmyz a čistí naše domovy. Použít je lze na leštění nábytku, do toalety, jako postřikovač/osvěžovač prádla, přidat je můžete do posledního máchání – provoní prádlo.

Tea Tree olej můžete přidat do vody a vyprat kosmetické štětce nebo k čištění pračky. Eukalyptový olej odstraňuje špínu – vhodný pro použití v kuchyni. Hřebíčkový olej využijete v celé domácnosti: na nábytek, koberce, kožené výrobky, úklid v kuchyni. Levandulový osvěží tělo i ducha – výtečný pro ložnici a koupelnu. Vůni levandule nesnáší rybenky, tudíž skvělý prostředek na boj s rybenkami.

Obrázky: pixabay