6 nejčastějších chyb při luxování – děláte je také?

Ve snaze mít luxování co nejdříve za sebou většina lidí přejede koberec rychlými tahy a přitom se dopustí hned několika chyb. Aby luxování mělo smysl, musí se dodržovat pravidla. Chyby vedou k tomu, že koberec či jiná luxovaná plocha není důkladně vyluxována. Přinášíme vám seznam nejčastějších chyb při luxování.

Plný prachový sáček

Jestliže po každém luxování odložíte vysavač do komory a příliš neřešíte jeho údržbu a pravidelnou výměnu sáčku, důkladně vyluxováno mít nikdy nebudete. Plný sáček či nádoba na shromažďování prachu a smetí brání volnému proudění vzduchu, čímž se snižuje sací výkon přístroje. Sáčky je vhodné měnit ve chvíli, kdy je nádoba či sáček asi do poloviny. Luxování je pak účinnější a ani se tolik nemusíte namáhat.

Luxujete pouze jedním směrem

Luxujete pouze jedním směrem – od sebe? Pokud luxujete koberec stále pouze jedním směrem, prach a usazenou špínu z něj nedostanete. Některé nečistoty mohou ulpět hluboko v kobercových vláknech. Luxujte vždy různými směry, jen tak se dostanete do hloubky a vyluxujete i ukrytou špínu.

Vysáváte rychle

Ve snaze mít vysávání rychle za sebou, koberec jen v rychlosti přejedete, aby pochytal smetí, které je vidět. Jenže čím rychlejší tahy, tím menší šance, že vysavač stihne posbírat veškeré nečistoty. Dejte si čas a při vysávání nespěchejte. Tahy dělejte pomalé.

Jeden nástavec na všechno

Další chybou je, že řadě lidem dělá problém výměna nástavce. Jenže širokým nástavcem nevyluxujete důkladně různé kouty a spáry. Je potřeba měnit nástavce velký, malý včetně nástavců na koberce a plovoucí či PVC podlahy. Jestliže doma střídáte při luxování koberec a hladké plochy, pamatujte na to.

Nesprávný vysavač

Ve snaze ušetřit kupuje řada lidí levné vysavače. Na tom by ještě nebylo nic špatného, ale levnější varianty vysavačů nebudou mít takovou sací schopnost, jako jeho kvalitní a výkonný kolega. Některé levnější vysavače jsou vhodné na hladké povrchy (nikoliv na koberec), kde by sání mělo být silnější. Mnohé domácnosti mají i vysavače dva. Jeden na pořádné luxování 1x v týdnu, druhý lehčí, menší, dobře ovladatelný na luxování kdykoliv dle aktuální potřeby. Některé vysavače se pro luxování koberce nehodí.

Nečistíte filtr

Hubice, nástavce, sáčky – a co filtr? Nezřídka lidé zapomínají při údržbě vysavače na filtr, který je nutné pravidelně čistit. Bude-li filtr zanesený špínou, sníží se výkonnost a nedokáže zabránit opětovnému návratu nečistot. Filtr pravidelně čistěte a jednou za rok vyměňte za úplně nový.

Obrázek: pixabay.com