6 věcí, které se naučíte díky životu na vesnici ve starém domě

Ten, kdo vyrostl na vesnici, a poté okusil život ve městě, ví, jak velký rozdíl mezi těmito životy existuje. Někdo z vesnice utíká, protože míří výš a připadá mu, že se dusí. Hledá možnosti, společenský život a trochu toho městského vzrušení. Někdo by naopak neměnil ani za nic. Ať je to jak chce, život na vesnici člověka naučí mnohé. Přesně o tom bude dnešní příspěvek.

  1. Dobrodružství

Neexistuje nic lepšího pro dobrodružství, než staré domy, jejich půdy, sklepy a různá zákoutí. Staré domy mohou kouzelné, roztomilé, ale i strašidelné. Zvlášť jsou-li vybaveny ještě i starým nábytkem, který hovoří svou vlastní řečí. Vrzající podlaha, schodiště a tajné dveře. Dospělý to vidí samozřejmě úplně jinak, než dítě. Ale přesně tohle podněcuje dětskou fantazii.

  1. Větší úcta k věcem

Člověk žijící na vesnici většinou buduje a opravuje. Naproti tomu lidé žijící odjakživa ve městech věci vyhazují a nahrazují novými. Takže je to určitě větší úcta k věcem. Dřív než něco vyhodí, ještě to opraví anebo se pokusí danou věc využít jinak.

  1. Větší úcta k lidem

Na vesnici (zvlášť jde-li o ty malinké) se lidé většinou znají. Zdraví se, mluví spolu, pomáhají si a vytvářejí sousedské vztahy. Jistě – jsou tady i sousedské rozepře, ale vždy se to nějak uklidní a opět vyjde sluníčko. Ve městech sedí lidé v autobuse s mobilem v ruce a nezajímají se jeden o druhého, nekomunikují spolu. A když, tak jen proto, že nějaká náhoda tomu pomohla. Ve městech mnohdy ani lidé nevědí, kdo bydlí o 5 pater nad nimi.

  1. Manuální zručnost

Není pochyb o tom, že ten, kdo vyrostl na vesnici, se umí chopit manuální práce. Opravit či něco postavit je zcela běžné. Vždyť s tím je život na vesnici i spojen. Opravovat okna, dveře, zdivo, předělávat, stavět, zlepšovat a prodlužovat životnost věcí. Pečovat o zahradu, sklízet úrodu apod.

  1. Nuda je neznámé slovo

Člověk žijící na vesnici nezná slovo NUDA. Protože pořád je co na práci. Zvlášť, má-li nějaká zvířata, pole, ovocné stromy, zahradu…Od toho pramení i lepší psychické a fyzické zdraví. Nemají zkrátka čas přemítat nad hloupostmi a mají také víc pohybu.

  1. Čím víc dáváte – tím víc milujete

Čím více práce, snahy a úsilí něčemu věnujeme, tím větší vztah si s tím budujeme. Ať už jde o práci nebo vztahy. To je přesně ten důvod, proč jsou lidé na vesnicích šťastnější. Více se starají o dům i vztahy. A to je také přesně ten důvod, proč mnoho lidí nechce své staré domy opustit a jít do lepšího (do města), kde by je čekal pohodlnější život. Vybudovali si se svým domem vztah a považují jej za opravdový a skutečný domov.

Obrázek: pixabay