7 nejčastějších chyb při kompostování. Děláte je také?

Kompostování má zkrátka svá pravidla, jinak se to může hezky zvrhnout v hromadu tlejícího nepořádku a nebude vědět, co s tím. Přinášíme vám 7 nejčastějších chyb, kterých se lidé při kompostování dopouštějí. Nedělejte je také…

  1. Přemokření

Nepříjemný až dusivý zápach svědčí o hnilobě, což znamená jediné – nadbytek vlhkosti a nedostatek kyslíku. To je nejvyšší čaj kompost přehodit a smíchat se suchým materiálem (piliny, tenké dřívka apod.)

  1. Vysušení

Opakem přemokření může být suchost kompostu. Tady je nutné zase naopak přimíchat vlhký materiál. I bílá plíseň může být znakem suchosti. Nadměrnému vysušování se dá zabránit jednoduše přikrytím kompostu.

  1. Velké množství hmyzu

Nejčastěji se v kompostu vyskytují ovocné mušky, které milují kdejaký kuchyňský odpad a shnilé ovoce. Stačí smíchat kompost se suchým materiálem a ovoce zahrabat, případně nasypat hlínu či piliny.

  1. Nepřikrytý kompost

Existují 3 dobré důvody, proč kompost přikrývat. 1 – zabráníte zápachu, 2 – kompost se nestane hostinou pro nezvaná zvířata, 3 – udržení správné rovnováhy (suchost/mokrost).

  1. Nedostatek rozmanitosti

Pokud na kompost házíte stále jedny a tytéž věci, je to potíž. Aby měl kompost vůbec nějaký význam a byl přínosem (plný živin) je potřeba určitá rozmanitost. Ovoce, zelenina, zbytky z kuchyně apod.

  1. Házíte na kompost malé kousky

Stejně tak, jako je důležitá rozmanitost, je důležitá i velikost. Mnoho lidí má za to, že když potraviny naseká, nakrájí, namele, udělá lépe. Opak je pravdou. Menší věci se sice rychleji rozloží, ale malé věci také znamenají nedostatek pórů pro vzduch, který je při procesu klíčový. Kompost není polévka!

  1. Nemáte dostatek listí

Poté, co na podzim uklidíte zahradu a shrabete listí, nemusíte jej pálit či odvážet. Uskladněte si nějaké, ať je můžete mísit do kompostu během celého roku. Až vyčerpáte listy, použijte třeba slámu.

A ještě jedna rada na závěr – kompostování se může zdát jako dobré řešení, jak se zbavit posekané trávy. Ve skutečnosti není tráva pro kompost přínosem. Tráva obsahuje hodně dusíku, který nabourává rovnováhu kompostu a ten může začít hnít a zapáchat.

Obrázek: pixabay