Nemáte zahrádku? Nezoufejte, ovoce si můžete vypěstovat i u vás na balkoně v květináčích

Nejen květiny, bylinky a zeleninu můžete pěstovat v nádobách. Takto lze pěstovat i ovoce, což uvítají především ti, kteří nemají zahrádku, ale jen balkon nebo terasu. Vypěstovat si můžete citrusové ovoce (což je poměrně složitější na pěstování), ale i zakrslá jablíčka, broskve, nektarinky, višně, jahody, borůvky, maliny. Výběr je docela pestrý.

Ovocné dřeviny

Pokud se rozhodnete pěstovat ovocné dřeviny, pamatujte, že vyžadují slunné stanoviště, aby mohly plody dostatečně vyzrát. Nádoby, ve kterých budete ovoce pěstovat musí být dostatečně objemné, aby byly schopny pojmout minimálně 20 litrů a více substrátu.

Neméně důležitá je i drenážní vrstva, která umožní lepší odtok nadbytečné vody při srážkách nebo nadměrné zálivce. Výtečné jsou pr tyto případy samozavlažovací nádoby. Samozřejmostí je i vhodné hnojivo.

Ovocné dřeviny je vhodné podsázet i drobnějšími rostlinkami, které zpestří úrodu – může jít o bylinky nebo jedlé květy. Pro pěstování ovoce v nádobách je vhodné vybírat dřeviny menšího vzrůstu, které jsou pro tyto účely přímo vyšlechtěné.

Stromky se dorůstají přibližně dvou metrů a široké jsou cca metr a více. Podmínky na balkonech a terasách zvládají poměrně dobře. Příklady vhodných ovocných stromků:

  • Jabloně – Polka, Croquella či Ballerina Flamingo

  • Hrušeň – Garden Pearl

  • Třešeň – Compact Stella

Borůvky, jahody, maliny,

Dobrým nápadem je i pěstování bobulovitého ovoce v nádobách. I v tomto případě je možné koupit ovoce vyšlechtěné přímo pro tyto podmínky.

Maliny jsou na pěstování v nádobách o něco složitější, i zde je možné vybírat z několika odrůd. Mimo borůvek, jahod a malin, můžete pěstovat i ostružiny, rybíz, angrešt a další.

Obrázky: balconygardenweb