Pokud něco patří k nejšpinavějším věcem v kuchyni, pak to bývá digestoř a jeho filtr. Mimo to, že starý olej a mastnota nevypadají zrovna hezky, tak i nepříjemně zapáchají. Naštěstí je možné digestoř vyčistit a flitr buď úplně vyměnit nebo vyprat podle toho, jaký typ digestoře a flitru máte.
Ten, kdo vaří dnes a denně ví, jak musí takový filtr včetně digestoře dostat na frak. Kolik musí pojmout mastnoty i páry, které společně vytvoří lepkavé bláto. Nejenže taková digestoř pak kazí celkový dojem z kuchyně, ale nemůže fungovat tak, jak má. O digestoř je nutné se pravidelně starat. Přitom se právě na ní často zapomíná. Přinášíme tipy, jak digestoř vyčistit, protože na zašlou mastnotu a špínu bude kuchyňský mycí prostředek na nádobí málo.
Lázeň z kyseliny citronové
Odšroubujte nebo odepněte klipy spodní mřížky a sundejte zkrátka veškeré části digestoře, které jsou oddělitelné. Část, kterou sundat nejde vydrhněte zvlášť. Části, které sundat lze následně ponořte do lázně z kyseliny citronové, která mastnotu naleptá. Na jeden litr vody použijte 3 kávové lžičky kyseliny citronové a 4 polévkové lžíce kuchyňské soli. Rozmíchejte v horké vodě a mřížku do této lázně ponořte. Pak klasiky vydrhněte, opláchněte a usušte.
Pomůže i jedlá soda
Soda je často využívaná nejen při pečení, ale i při úklidu. Je to skvělý pomocník se silnými čisticími schopnostmi. Nasypte půl šálku jedlé sody do vřelé vody a mřížku do ní namočte.
Nechte 10 až 15 minut působit a opět vydrhněte, opláchněte a usušte. Jedlou sodu a horkou vodu lze použít také k vyprání filtru, pokud nemáte jednorázový. V takovém případě se vyplatí mít doma po ruce náhradní filtry.
Dejte mřížku do myčky
Podle toho jaký typ digestoře (materiálu) máte, můžete spodní mřížku a odnímatelné části digestoře umýt i v myčce nádobí. Není to pracné a budete mít digestoř stále čistou. Určitě je to lepší, než čekat, až se na ní vytvoří nánosy, které se hůř čistí.
Fotografie: YouTube, Pixabay