Orchideje jsou velice oblíbené rostliny už jen pro svůj krásný květ. Na světě jich existuje celá řada. Je jich známých až přes 800. Mají různé barvy, velikost i tvar. Jednou z velice známých typů orchidejí je například vanilovník, z kterého se získávají především v cukrářství oblíbené vanilkové lusky. Orchideje rostou obecně v tropických oblastech, potřebují totiž ke svému růstu dostatek světla, tepla a vlhkosti.
K dostání jsou ale i v našich končinách. Zakoupit si orchidej jako novou pokojovou rostlinu lze v podstatě v jakémkoliv zahradnictví. V České republice je k vidění zhruba 24 druhů orchidejí. Poměrně dost druhů orchidejí je celosvětově ohrožených. Jak tedy správně pěstovat o orchideje, aby vám krásně kvetly a prospívaly?
Pravidelná zálivka i hnojení orchidejí
Všechny orchideje vyžadují velice specifický přístup, co se týká péče. Pakliže si ji do své domácnosti v zahradnictví koupíte, je vhodné orchidej přesadit do jiného květináče. Ideálně volte květináče průhledné, aby měly kořeny rostliny soustavně přístup světla.
V specializovaných prodejnách pak k přesazení zakupte i vhodné substráty na orchideje. Půdu nikdy neudusávejte, rostlina potřebuje vzdušnější výsadbu. Zálivka se u těchto květin neprovádí standardním způsobem, jako u jiných pokojových rostlin. Vhodné je orchidej vzít například do dřezu, napustit do květináče vodu a nechat rostlinu nasát potřebnou tekutinu. Pak přebytek vody jen slijete a máte hotovo. Takto zálivku provádějte asi dvakrát týdně. V létě při vysokých teplotách můžete i častěji. Pozor si dejte na vodu, která by v květináči zůstala, mohla by orchidej velice snadno zahubit. Používejte nejlépe vodu dešťovou, jestli máte možnost, orchideji prospěje nejlépe.
Čas od čas můžete květinu i kropit jemným vodním popraškem. Hnojení orchidejí provádějte v sezóně jaro až podzim zhruba jednou týdně. Podle druhu hnojiva jej pak použijte přímo do zálivky, nebo ke kropení.
Zajistěte orchideji dostatek světla a tepla
Orchidej sice miluje dostatek světla, nic se ale nesmí přehánět. Rozhodně by jí neprospělo místo v bytě, kde celý den intenzivně svítí slunce, také se vyvarujte místům na parapetu, kde je topení. Pozor rovněž na vystavení teplotním šokům, které rostlina špatně snáší. Ideální teplotou je pro květinu rozmezí 15 až 20 stupňů. Pokud byste měli v interiéru stupňů více, nemusí jí to svědčit. Proto se ji snažte umístit tam, kde optimální teplota nekolísá.
Krásné květiny pro potěchu oka i duše
Když se budete o své orchideje doma náležitě starat, jistě vám budou dlouhou dobu dělat radost svými krásnými květy. Obecně jsou rostliny v domácnosti velice prospěšné pro naše zdraví i psychiku. Proto na svou zeleň nezapomínejte a s láskou o ni pečujte.
Fotografie: Freepik