Řada lidí ji používá při pečení, ale je pravdou, že jedlá soda má i další využití. Nádobí, příbory, dřez a další spotřebiče a místa se mohou vlivem vaření a práce v kuchyni časem zanést nepříjemnou vrstvou nánosu, který lze těžko odstranit.
Můžeme k tomu použít speciální čisticí prostředky. Ty však mohou být drahé a nemusí splňovat vaše představy o ekologickém řešení. Možná je tu ale něco, co bude daleko přístupnější volbou.
Použití sody jako čistidla je snadné
Jedná se o jedlou sodu, kterou mnoho lidí používá při pečení jako kypřidlo. Je opravdu jedlá, proto pro člověka nezávadná. Ta se může v mžiku stát kvalitním odstraňovačem mastnot, spáleného tuku i zašlé špíny z nejrůznějších povrchů. Správné vaření musí probíhat v čistém nádobí a umývat velké hrnce a pánve nebývá snadný úkol. Soda však v tomto ohledu může výrazně pomoci. Lze s ní čistit zejména mastnoty.
- jedlá soda není drahá, 1 kilo stojí od 50 Kč výš
- nechá se koupit jak v malých pytlíčcích, tak po větších baleních
Stačí nalít do pánve vodu, nasypat jedlou sodu a vodu nechat mírně zahřát. Pak již stačí do pánve vkládat potřebné nádobí po dobu cca 5 minut. Následně není třeba nic drhnout silou, ale místo toho použít hadřík či houbičku a původní zanesenou část otřít a opláchnout ve vodě.
Místo použití kovové škrabky stačí pár minut v roztoku sody, což je nejen šetrnější k povrchu nádobí, ale také k našim rukám a je to snazší řešení. Kromě čistění zvládne soda povrchy také dezinfikovat a odstraní z nich nepříjemný zápach.
Dejte pozor na hliník a sklo
Tento způsob odstraňování špíny však nelze použít na zcela všechny povrchy. Výjimkou je hliník. Ten se totiž se sodou dostane do chemické reakce a při tomto procesu ztmavne a vybledne. Sice z nádobí zmizí zašlá mastnota, ovšem zmizí původní lesk. Dalším materiálem je sklo, u kterého si musíme dát velký pozor na pobyt v horké vodě. Hrozí totiž, že by mohlo prasknout.
Fotografie: Pixabay, Freepik