Masáže, sauny a koupele jsou skvělými pomocníky, při odbourávání stresu a pro podporu vylučování toxinů z těla i pro celkové posílení imunity. Ozdravné kúry, jako jsou koupele, saunvání, masáže, mohou být zacíleny i na konkrétní zdravotní problémy. Na některé procedury musíme zamířit do wellness zařízení. Ale taková relaxační koupel z domova má také vynikající účinky a nemusíte nikam cestovat.
I doma ve své vaně můžete vyřešit mnoho zdravotních neduhů, včetně nachlazení a celkového uvolnění. Jde o významnou relaxační techniku, při které se sníží dopady stresu a hezky si odpočinete.
Pobyt v teplé vodě je odpradávna znám pro své blahodárné účinky na celkové zdraví – prospívá tělu i psychice. Dokáže harmonizovat, uklidňovat. Teplota vody by neměla přesáhnout 36 až 38 stupňů a doporučená doba pobytu v teplé vodě je 20 minut. Abyste z takové koupele vytěžili maximum výhod, pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky, doplňte o aromatický zážitek pomocí bylinek a esenciálních olejů. I vhodná vůně přispěje k uvolnění a odbourání stresu.
Koupel jako podpůrná léčba
Teplou koupel společně s bylinkami můžete využít i jako podpůrnou léčbu při nachlazení. Teplota vody by měla být příjemná, nikoliv však příliš horká, protože horká voda zvyšuje tlak. Když bude voda postupně chladnout, připouštějte si teplou tak, aby byla stále příjemná. S těmi správnými bylinkami či esenciálními oleji se vám uvolní nejen svalstvo, ale i dýchací cesty. Díky tomu podpoříte boj s nachlazením.
Při nachlazení je vhodná koupel s mentolovým, eukalyptovým či kafrovým olejem. Mají totiž osvěžující, antiseptické účinky a pomáhají při uvolňování dýchacích cest. Použít můžete i koupelovou sůl, která má detoxikační vlastnosti a tiší bolesti svalů, mnohé z nich pomáhají při revmatismu i při nachlazení. Mimo esenciálních olejů a koupelových soli můžete použít i odvar z bylinek, který si sami připravíte. K oblíbeným bylinkám patří levandule, heřmánek, tymián, šalvěj, máta.
Fotografie: Pixabay