Záchrana pro všechny, kteří mají v domácnosti plíseň. Zbavte se jí jednou provždy

Fotografie: Freepik

Plísňové houby se pohybují vzduchem ve formě spor. Trvá nějakou dobu, než se projeví, pak nás ale dokážou pěkně potrápit. Na jakémkoliv tvrdém povrchu, třeba na zdi, se usadí na dlouhou dobu.

Pro plísně je ideální teplota nad 20 °C a vlhkost vzduchu nad 70 %. V takových podmínkách rychle rostou, problém ovšem je, že takové prostředí nalezneme téměř ve všech obytných domech. už se u vás plíseň na zdech objevila, podívejte se na způsoby, jak se jí zbavit.

Plísně škodí lidskému organismu

Plíseň dokáže negativně ovlivnit zdraví člověka. Bylo opakovaně prokázáno, že v domech, kde se vyskytovaly spory hub, se u lidí rozvíjely chronické obtíže těžko určitelného původu. Mezi její škodlivé účinky patří například tyto:

  • Snížení imunity
  • Kašel bez zjevného důvodu
  • Chronická rýma
  • Výskyt alergických reakcí
Fotografie: Freepik

Hlavním problémem bývá vlhkost

K výskytu plísní přispívají některé faktory. Zejména jde o vysokou vlhkost, proto se nejčastěji objevují v koupelně a v kuchyni. Zvýšený výskyt můžeme pozorovat také ve špatně větraných místnostech. Je třeba, aby vzduch mohl bez problémů cirkulovat, a proto se vyplatí investovat do kvalitního ventilačního systému. Pokud je to možné, často větrejte a nestavte nábytek ke stěnám.

Více náchylné bývají bytové domy s centrálním topením. Pokud venkovní teplota prudce klesne a vlivem srážek se zvýší vlhkost, stěny se nestihnou dostatečně prohřát. Stejná situace může nastat na konci topné sezóny, kdy se vypne topení, ale stále je venku zima. Betonové stěny se rychle ochladí a hromadící se vlhkost přispívá k výskytu plísní.

Místo je nutné vyčistit antiseptikem

Zbavit se plísní není snadné, ale ani nemožné. Nejprve postižené místo musíte mechanicky ošetřit, případně také odstranit tapety. Omítku seškrábejte obyčejnou špachtlí. Povrch ošetřete jakýmkoliv antiseptikem. Po všech manipulacích nechte zeď pořádně vysušit, naneste novou vrstvu omítky a nalepte zpátky tapetu, pokud byla aplikovaná.

Fotografie: Freepik

Při odstraňování plísně je nutné dodržovat několik preventivních pravidel. Místnost dobře větrejte, na obličej si nasaďte masku nebo respirátor, aby se spory hub nedostaly do vašeho organismu, a nasaďte si rukavice. Pokud z nějakého důvodu nechcete používat chemické antiseptikum, vyzkoušejte přírodní prostředky.

Existují i přírodní prostředky

S houbami si dobře poradí třeba obyčejný ocet. Po seškrabání omítky naneste na postižené místo rozprašovačem nebo hadříkem ocet a nechte ho hodinu působit. Poté místo omyjte čistou vodou a nechte vyschnout. Pomoci nám může i furacilin, který se používá jako kloktadlo a seženete ho v lékárnách. Rozpusťte 10 tablet ve sklenici vody a aplikujte na vyčištěnou stěnu. Postup opakujte nejméně pětkrát, abyste dosáhli maximálního účinku.

Jedlá soda je taktéž výborné antiseptikum. V boji proti plísním použijte roztok připravený z 200 ml vody a jedné lžičky jedlé sody. Na rozdíl od octu se po aplikaci ze stěn nemusí omývat, i tak ale platí, že byste roztok měli nechat pořádně zaschnout. Soda bude zeď chránit před dalším výskytem plísní.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]