Otevřeli jste spižírnu nebo šuplík s oblečením a vylétl proti vám mol? Dostanou se do těstovin, dózy s moukou, pochutnají si dokonce na sušených houbách, a také na vašem oblečení! Poradíme, jak se jich zbavit.
Kontaminované potraviny už bohužel nezachráníte – je nutné je vyhodit a nádoby důkladně vymýt. V tomto případě není jiná možnost, ale můžete další potraviny ochránit a nezvanou návštěvu vyhostit jednou pro vždy.
Motýlek na prohlídce
Většinou si jich ani nevšimneme. Vypadají jako neškodní malí motýlci, kteří jen přilétli na prohlídku a zase zmizí. Ovšem nezmizí! Hledají místečko s dostatkem potravy. Moly rozeznáváme šatní a moučné. Tudíž na ně můžete narazit jak v ložnici, tak kuchyni. O jejich pažravosti a obratnosti se přesvědčíte, jakmile je najdete v uzavřené dóze či sáčku.
Sameček ani samička nejsou samo o sobě tak nebezpeční. Škodu páchají především jejich larvy. Mol šatní si pochutnává na oblečení, aby získal keratin obsažený hlavně v bavlně. Potravinová larva pro změnu miluje sypké věci – krupice, mouka, strouhanka.
Jak zabránit nezvané návštěvě?
Je-li vašim přáním, aby k vám ani nepáchli, budete jim muset pobyt u vás značně znepříjemnit. Nesnáší větrání, světlo a rušno. Ideální prostředí je pro ně takové, kde je klid, nízká frekvence otevírání a zavírání, tmavé a vlhké místo. Mohou to být uskladněné věci, vlněné koberce, potraviny, které požíváte zřídka apod. Často se stěhují do chalup, kde mají klid.
Ideální prevencí je tedy revize spižírny, pravidelný úklid včetně šatní skříně, nedělat zbytečně zásoby a kupovat čerstvé potraviny. Potraviny skladovat správným a doporučeným způsobem.
Jak na ty prevíty?
- Buď si můžete koupit lepící proužky, které jsou napuštěny feromony a přitahují létací hmyz, který se přilepí a umře.
- Dalším řešením je sprej, ale jeho účinky dlouho nevydrží.
- Možností jsou i poinsekticidní odpařovací proužky či gely.
Pokud se však rozhodnete pro přírodní cestu, existuje nespočet možností. Už naše babičky říkávaly, že na moly zaručeně funguje čpavek a jablečný ocet. Stačí smíchat litr vody se sedmi lžícemi čpavku a vymýt vnitřky skříní a spíží.
Místo něj lze vyzkoušet i umístění mističek s jablečným octem. Ten hmyz přiláká a následně se utopí.
Co moli dále nesnáší je cedrové dřevo, tabák, levandule, černý bez, jalovec, pelyněk, sušená citronová kůra, rozmarýn, hřebíček, mařinka vonná. Stačí si tedy ušít anebo koupit plátěné pytlíčky a umístit do nich tyto bylinky a koření a rozvěsit po domě, do skříně i spíže.
Zkusit můžete i strouhané mýdlo umístěné do pytlíčků. Dobrou službu udělá místo mýdla i sypký prací prášek. Dům vám bude hezky vonět a moli se budou držet co nejdál. Obsah pytlíků čas od času vyměňte, aby vůně neztrácela na intenzitě.
Obrázek: diamondpestcontrol.co.uk