Chytáte se po otevření lednice za nos? Řešení, které si vyrobíte ze sody, vody a esenciálního oleje vám problém vyřeší

Lednice je velmi často zdrojem nepříjemných zápachů v kuchyni. Z tohoto důvodů se doporučuje při jejím umývání používat ocet, který neutralizuje zápachy. Jenže, co když lednici umyjete, uložíte do ní potraviny a následující den se na vás po otevření dvířek lednice vyhrne opět nepříjemný závan některých potravin?

V podstatě máte několik možností. Buď eliminovat potraviny, které zápach způsobují a zavírat je do speciálních nádob, vložit do lednice talířek se zrnkovou kávou, která pohlcuje zápachy a provoní prostor anebo si můžete vytvořit ekologicky šetrné a nezávadné vonné tablety do lednice. Po otevření lednice se na vás vyhrne svěží a příjemná vůně. Co vy na to? Líbilo by se vám to? Věříme, že ano. Přinášíme návod, jak si takové tablety vyrobit.

Pokud jde o přírodní čisticí prostředky, jedlá soda a levandule jsou základem. Tyto dvě složky, plus trochu vody, je vše, co potřebujete k osvěžení vaší ledničky přirozenou cestou. I když osobně levanduli zbožňuji a používám ji prakticky všude, někteří lidé nemají rádi květinovou vůni spojenou s jídlem. Pokud jste jedním z těchto lidí, zkuste místo toho použít jen citrusový olej. Oleje z citronu, pomeranče nebo grapefruitu vám dodají svěží, slunečnou vůni, aniž by působily výrazné květinové aroma. S jídlem se nějak nebijí, ostatně to ani levandule, ale někomu to může zkrátka vadit.

Co vše budete potřebovat?

  • 2 šálky jedlé sody

  • 1/3 šálku vody

  • 20 kapek vámi zvoleného esenciálního oleje (můžete smíchat i některé vůně dohromady)

  • Silikonová forma

Postup výroby

  • Smíchejte všechny ingredience v misce a důkladně promíchejte. Směs by měla mít konzistenci mokrého písku a měla by držet pohromadě. V případě potřeby přidejte o trošku více vody nebo sody, pro dosažení správné konzistence.

  • Tuto směs následně natlačte do silikonové formy.

  • Formu s obsahem nechte usýchat 48 hodin. Urychlit celý proces můžete i tím, že směs ve formě usušíte v troubě. Nesmíte však směs přesušit.

  • Po uplynutí doby vytlačte tablety ze silikonové formy a skladujte je v uzavíratelné a vzduchotěsné nádobě na suchém místě. Jednu tabletu však hned použijte a uložte ji na malý talířek do zadní části lednice. Měla by vydržet až 30 dní, pak vyměňte za novou.

Obrázky: bhg