Čištění toalet, když je tam vodní kámen, obecně nepatří mezi neoblíbenější činnosti v rámci péče o domácnost. Tato práce je o to složitější, pokud se zde objeví vodní kámen. Ten se nejčastěji usazuje na dně záchodové mísy, kde s jeho přispěním vzniká nepříjemný zápach a oku nelahodící stopy.
V tomto případě spousta lidí sáhne po využití nejrůznějších chemikálií, které vodní kámen sice odstraní, ovšem jejich větší množství se v rámci koloběhu vody může postupně dostat do životního prostředí, kde následně napáchá velké škody. Tím je ovlivněno i naše zdraví, proto není namístě tento problém podceňovat.
Aniž bychom si to uvědomovali, máme po ruce přípravky, které nejen, že zbaví toaletu vodního kamene, ale jsou také šetrné vůči přírodě. Které to jsou?
Bílý ocet
V rámci domácnosti má celou řadu využití. Odstraňuje skvrny, přispívá k udržení bělosti oděvů, ale také zbaví vaši toaletu vodního kamene. Abyste toho dosáhli, naneste jej na toaletní papír. Ten nechejte klesnout na dno mísy, kde jej ponechejte přes noc. Ráno jej spláchněte – spolu s ním se odplaví i kousky vodního kamene.
Využít můžete i jeho antibakteriálních účinků. Přelijte jej do rozprašovače a naneste na záchodové prkýnko či do nepřístupných záhybů toalety. Nechejte několik hodin působit (vhodné je opět ponechat přes noc) a následně otřete.
Kyselina citronová
Proti vodnímu kameni je kyselina citronová efektivní zbraní. Navíc je biologicky odbouratelná. To znamená, že je snadno rozložitelná, navíc nepředstavuje pro životní prostředí žádnou hrozbu. Postačí ohřát půl litru vody. Do něj přidejte čtyři lžíce kyseliny citronové. Nasaďte si rukavice a do takto vzniklého roztoku ponořte kartáč. Tím postižená místa důkladně vydrhněte. Tento přípravek je vhodný i na odstranění skvrn způsobených rzí.
Jedlá soda a ocet
Jedlá soda, která je známá pro svou multifunkční využitelnost v rámci celé domácnosti, nejlépe funguje v kombinaci s octem. I ona je účinná v boji proti vodnímu kameni. Abyste využili síly obou těchto komponentů naplno, smíchejte 5 dl bílého octa se třemi lžícemi jedlé sody.
Soda začne pěnit, což je naprosto normální jev, který přispívá k odstranění celé řady usazenin, a to včetně vodního kamene. Pěnící směs naneste na požadované místo a nechejte působit přibližně půl hodiny.
Ocet potřetí, tentokrát s hrubou solí
Tato kombinace je spojením antibakteriálních a odvápňovacích účinků octa spolu s abrazivní schopností hrubé soli. Jak na to? Ocet (obyčejný či bílý) mírně zahřejte a nalijte na hrubou sůl. A to tak, abyste ji navlhčili. Nechejte chvíli odstát a poté sůl naneste na požadované místo. Tam ji ponechejte několik hodin (vhodné je přes noc). Odlupující se usazeninu jemně seškrábněte (aby nedošlo k mechanickému poškození povrchu) a plochu opláchněte.
Ocet s citronem
Citron není pouze zdrojem vitamínu C. Užitečný je i na údržbu domácnosti. Kyselina citronová, která je v tomto drobném žlutém plodu obsažena, účinně působí proti vodnímu kameni a plísním. S přispěním bílého octa vytvoří efektivní přípravek na odstranění nejen usazenin, ale i bakterií.
Pro vznik multifunkčního čisticího přípravku smíchejte půl hrnku bílého octa spolu se šťávou z jednoho citronu. Tuto směs posléze naneste na povrch pokrytý vodním kamenem. Nechejte působit po dobu několika hodin, poté plochu omyjte. Kromě odstranění vodního kamene a bakterií dojde i k potlačení nepříjemných pachů.