Jak již název napovídá, jedná se o metodu, kterou vynalezli v Holandsku. Podle této technologie můžete ve skleníku vidět určité mikroklima, které umožňuje mít minimální ztráty plodů. Sazenice můžete vysazovat kdykoliv během roku.
Musíte sazenice vysazovat neustále, aby metoda fungovala
Oproti tradiční metodě je tato jiná v tom, že ihned po tom, co rostliny mají plody, začínají plodit znovu. Tím se získá kontinuální cyklus sklizně. Sazenice tak musí být neustále vysazovány. K pěstování jahod, které plodí celoročně, je nutné mít k dispozici speciální vybavení.
Nejdříve je možné si zakoupit dospělé rostliny ve specializovaných prodejnách, později si je můžete vypěstovat sami. Někteří pěstitelé vysazují pouze jeden druh jahod. Mnoho z nich také pěstují jahody svisle. Šetří místo a také maximalizuje zisky a přitom nezabírá velkou plochu. Nabídneme vám odrůdy jahod, které jsou neoblíbenější:
- Darselect je francouzská odrůda
- Marmelade, italská odrůda, jejíž plody jsou velké a světlé barvy
- Polka je od nizozemských pěstitelů, má kuželovité plody
- Selva je americká odrůda, která má velké tmavě červené plody
- Maria je raná jahoda s jasně červenými plody
Mezi další známé odrůdy patří Sonáta, která se vypěstovala v Holandsku, je středně velká a má velké a červené plody. Také má vysokou mrazuvzdornost. Tristar je mohutná rostlina s velkými plody. Další odrůdy jako Baron, Mrak nebo Albion jsou pro pěstitele také velmi atraktivní.
Jaké jsou nemoci jahod a jak se zbavit škůdců?
Volba odrůdy, která budou pro váš skleník optimální, záleží na schopnosti poskytnout maximální výtěžnost za jakýkoliv klimatických podmínek. Jahody jsou kvetoucí a opylovaná rostlina, ve skleníku taková možnost nebude. Proto musí být odrůdy vybrány samoopylením.
Jahody jsou náchylné k řadě onemocnění. Hnědá skvrna je choroba, jejíž příznaky se objevují během plození. Na povrchu listů se mohou objevit skvrny různých velikostí. Infikovaná rostlina odumírá. Mezi hlavní příčiny tohoto onemocnění patří:
- Hustá výsadba
- Nadměrné zalévání a vlhkost
- Nízké teploty
K ošetření se může použít 1% roztok Bordeauxovy směsi a tím postříkat celý povrch keře. Plísňové onemocnění nazvané vertikilární vadnutí se vyvíjí v zemi. Jahody nepříznivě ovlivňují toxiny. Spodní listy postupně uschnou a plody mohou získat hnědý odstín. Poté celý keř uschne.
Nematodi jsou paraziti ve formě červa, který poškozuje tkáně kořenů a stonků. Samci vypadají jako tenká nit dlouhá 2 cm, samice jsou kratší a silnější. Mezi hlavní příznaky této nemoci patří například pomalý růst. Jahody také často napadá šedočerný brouk. Živí se jahodovými listy. Proti němu můžete použít roztok jódu s vodou.
Jaké jsou výhody holandské technologie?
Metoda je jednoduchá a také je přístupná všem. Můžete si tak snadno vypěstovat jahody i na vašem balkoně. Mezi výhody rozhodně patří možnost pěstovat si jahody v jakékoliv nádobě. Můžete je pěstovat také doma, pokud se nesnažíte o velké objemy sklizně. Metoda je jednoduchá a pohodlná. Můžete sklízet každých 1,5 měsíce.
Je ale nutné zajistit nepřerušovaný tok sadby. Náhradní sazenice tak musí být celý rok k dispozici. Chuť takto vypěstovaného ovoce není horší než u klasické metody. Než začnete jahody pěstovat podle holandské metody, je nutné mít u sebe potřebné vybavení. To je hlavně kontejner na sazenice, použít můžete dřevěné bedny nebo plastové nádoby nebo dokonce sáčky.
Umělé osvětlení by v tomto případě mělo být pečlivě zvoleno. Doporučuje se používat profesionální lampy nebo denní světla. Denní doba rostlin by měla být alespoň 12 hodin, u některých odrůd dokonce 16 hodin. V zimních měsících budete muset tedy světla přidat.