Rozhodli jste se, že letos si pořídíte vánoční stromeček v květináči? Pak jste se rozhodli správně, protože stromeček můžete po svátcích umístit na balkon či zahrádku a použít ho v příštím roce znovu, případně jej zasadit někde venku. Aby tyto Vánoce přežil, musíte se o něj však náležitě postarat. Péče o takový stromeček není složitá. Stačí dodržet pár jednoduchých zásad.
Změny nejlépe snáší smrk stříbrný, tudíž i volba správného druhu rozhodne o tom, zda stromeček v květináči přežije bez úhony. Borovice nebo jedle nejsou tak ideální, hůř snáší teplotní šoky (z venku do bytu).
Postupné zvykání na teplo
Jakmile si koupíte vánoční stromeček v květináči, rozhodně jej hned neumísťujte do obývacího pokoje. Zvlášť pokud stromeček, který kupujete stál venku. Nejdříve jej postavte do kůlny, garáže, dílny nebo balkon.
Případně do nevytápěné místnosti, rozhodně ne hned do tepla. Postupně stromek nechte přivykat vyšším teplotám a nedávejte jej ke zdroji tepla (k radiátorům).
Jak dlouho nechat stromeček doma?
Je-li vaším přáním, aby stromeček Vánoce přežil, nenechávejte jej doma v teple déle než 10 až 12 dnů. Vypočítejte si tedy dny, kdy chcete mít stromeček jako interiérovou dekoraci.
Pokud byste jej nechali doma déle, zvládal by poté hůř venkovní podmínky, protože by se začal tzv. probouzet. Venku by pak mohl umrznout. Musel by leda zůstat do jara někde v kůlně či garáži, abyste jej uchránili před mrazy.
Zálivka stromečku
Jakmile stromeček umístíte do tepla, začne žíznit. Je nutné stromeček pravidelně zalévat, ale ne přelévat. Hodně vody by mohlo způsobit zahnívání kořenového systému. Stromeček můžete zalévat každý den trochou vody nebo jak vám vyhovuje, co druhý den.
Než stromeček koupíte, zjistěte, zda má květináč ve spodní části otvory, aby měla kudy odtékat přebytečná voda. Někdy se stromky prodávají vyloženě jako dekorace v nádobě, kde tyto otvory chybí.
Květináč se stromkem umístěte na tácek, kde můžete ještě nasypat drobné kamínky, aby celou dobu nestál ve vodě, pokud odteče větší množství vody.
To je vlastně celé. Pokud zajistíte stromečku co nejméně teplotních šoků, neumístíte jej ke zdroji tepla, kde by mohl vysychat, dopřejete mu závlahu, můžete se těšit z toho, jak prospívá. A dokonce jej použít i další rok nebo jej vrátit zpět do přírody.
Na závěr: my máme doma stromeček (jeden a tentýž) v květináči už 4 roky. Je 2x přesazený a krapet povyrostl. Občas je potřeba mu dopřát i vitamíny v podobě hnojiva a během léta jej na zahrádce umístit do polostínu.