Místa v domácnosti, která je potřeba správně dezinfikovat nejen kvůli pandemii koronaviru. Zlikvidujte všechny viry a bakterie

Fotografie: Freepik

Jak světem postupuje pandemie Covid-19, je slovo dezinfekce stejně frekventované, jako nikdy jindy. Když k tomu přidáme i epidemii chřipkovou, máme dvojnásobný problém. I když lékaři říkají, že oběma viry se nakazit nemůžeme, je to určitě pravda? Vždyť rad, a doporučení jsme dostali nespočet, a stejně je všechno ve skutečnosti jinak. Ovšem pravdou zůstává, že dobře uklidit a vydezinfikovat domov, jednou za čas prospěje každému z nás.

Naši pomocníci v domácnosti

Pokud se týká, madel u lednic, dvířek mikrovlnných trub, sporáků, televizí, kuchyňských linek, a dalších pomocníků v domácnosti, platí, že zde jen dezinfekce nestačí. Nejprve je třeba zbavit všechna tato místa mastnoty. Připravte si houbičku, teplou vodu s roztokem prostředku na nádobí, a všechna místa, kde se usazuje mastnota, vydrbejte roztokem a houbou.  Poté vše omyjte teplou vodou a osušte, třeba papírovými utěrkami. Až potom použijte dezinfekci, kterou na povrchy nastříkáte z nádobky s rozprašovačem. Někde nechte zaschnout, jinde po aplikaci osušte.

Pravidelná výměna ručníků

Pokud máte v koupelně ručníky pověšené tak, aby po použití uschnuly, je možné je používat třeba 3 dny. Pokud ale zůstávají vlhké, pamatujte, že se na nich začnou množit plísně, bakterie nemocí, a zůstávají na nich i viry. Je tedy dobré, je měnit po 2 dnech. Stejně tak osušky. Pokud je někdo v rodině nakažený, měl by mít svůj vlastní ručník i osušku, aby se od něho nikdo další nenakazil.

Výměna ložního prádla a povlečení

Toto někdo nechává i měsíc, ale to je hodně dlouhá doba. Roztoči a další parazité mají čas se hojně množit. Doporučuje se měnit povlečení ob týden, max. 14 dní. Uvědomte si, že v něm trávíte 8 i více hodin každý den. A 2x ročně vyperte peřinu i polštář.

Toaleta, vana a umyvadlo

Určitě víte, že toaleta je jednou z nejvíce znečištěných míst v domě. Pravidelně každý týden bychom ji měli vyčistit prostředkem k tomu určeným. Nanést, štětkou rozetřít po celém povrchu, a po 15 minutách spláchnout. Víte, že fekální bakterie po spláchnutí toalety mohou ve formě aerosolu doletět až 1,5m daleko? Naučte se při splachování zavírat toaletu. Mezi čištěná místa zařaďte vanu a umyvadlo.

Fotografie: Freepik

Nezapomeňte na elektroniku

Takový notebook, mobilní telefon, ovladače k TV, a dalším přístrojům, jsou stejně znečištěné jako naše toaleta. A když vezmeme do úvahy, že je používá celá rodina, je třeba je vyčistit důkladně a pravidelně. Vatové tyčinky se dostanou i do mezer mezi klávesami, a po provedení uvidíte, jak moc špíny na nich bylo.

Jídelní stůl a pracovní deska v kuchyni

Může se zdát, že tato místa nejsou tak špinavá, ale je třeba 1x týdně umýt a vydezinfikovat i tyto plochy. Vždyť na nich připravujete a konzumujete jídlo.

Dětské hračky

Děti kromě hraní s hračkami, je válí po zemi, strkají do pusy, půjčují si je, a tak je jejich očista docela na místě.

Kuchyňský dřez

I když máte myčku nádobí, tak v dřezu omýváte zeleninu, oplachujete zbytky potravin z nádobí, a to je živná půda pro různé bakterie, plísně. Je třeba houbou, prostředkem na nádobí dřez důkladně vydrbat, a pak postříkat dezinfekcí a opláchnout vodou.

Fotografie: Freepik

Koberce

Obzvlášť koberce s vysokým chlupem skýtají útočiště roztočům, které se dokáží živit zbytky jídla, dále se v nich usazuje prach, nečistoty. Koberec důkladně vysajte, nejlépe mokrou cestou, nechte vyschnout, a několikrát do roka použijte i prostředek na koberce, které je i vydezinfikují.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]