Myši bývají ve většině případů nezvanými hosty v domácnosti. Vyžeňte je jednoduchým způsobem

Fotografie: Freepik

Myši ve své domácnosti nikdo nechce! Pokud bydlíte u lesa nebo máte chatu a chalupu, jistě víte, že myšky se zde rády zabydlují. Bohužel ale tento roztomilý hlodavec může přenášet závažná onemocnění!

Právě chladné počasí je nejčastějším viníkem stěhování hlodavců do teplejších míst. To znamená, že se mohou stěhovat k nám do domu, chaty a jiných míst, kde se zahřeji a najdou potravu. Bohužel do našich domovů nepřichází pouze myši, ale i pavouci a klidně i potkani, kteří se drží více ve sklepě či na půdách. A bohužel myši se neobjevují pouze ve špinavých domácnostech, jak si mnozí lidé myslí.

Naopak, myši se mohou objevit i v těch nejčistších domácnostech. Jak jsme již zmínili, láká je teplo a potrava. Osvojte si jednoduché způsoby, kterými ochráníte váš domov a škůdce vypudíte.

Fotografie: Freepik

Nejčastějším návštěvníkem je myš domácí

Tento malý hlodavec je rozšířený po celé severní části polokoule. Živí se vším, co jim přijde pod drápky, ale samozřejmě si libují v rostlinné stravě. Taková malá myš se jednoduše před zimou musí schovat, jinak by podlehla podchlazení.

Jakmile se dostanou k nám domů, oplácejí se nám poničeným nábytkem, rozkousanou zdí, zateplením, přehryzanými kabely a trusem všude, kudy se myš proběhne. Bohužel se také stává, že myš může přenést nebezpečné nemoci: krvácivé horečky, leptospirózu, salmonelózu a mnoho jiných závažných onemocnění.

Jak poznáte, že máte doma myš?

Poznáte to opravdu jednoduše. Pokud máte podkroví a myš se dostane pod střechu nebo na půdu, začne vyhrabávat a kousat zateplení domu. To jistě působí nepříjemný zvuk. Ve sklepě zase můžete vidět překousané či nakousané kabely, ale i brambory a jablka budou okousané. To stejné platí i o různých obalech, také jistě zahlédnete trus. Malé černé kuličky, které se budou povalovat všude možně. A pokud se objeví trus, celý prostor začne zapáchat takzvanou myšinou.

Nejhorší místo, kde by se myš mohla nacházet, je přímo obytný prostor. Pokud máte takové podezření, můžete provést jednoduchý test, a to tak, že rozsypete mouku po podlaze, nejlépe podél stěn a rohů. Pokud se ráno na mouce objeví stopy, je to jasné.

Fotografie: Freepik

Vyžeňte je přírodním způsobem

Jediné, co budete potřebovat, abyste myšky odradili, je mátový čaj. Přesněji sáček mátového čaje. Jednoduše si uvařte vodu, pytlík s mátovým čajem dejte do sklenice s vodou a párkrát s ním ve vodě zamíchejte, nenechávejte jej tam dlouho. Poté pytlík dejte do rohů nebo tam, kde se myš vyskytuje. Pytlíků připravte několik. Aby měly pořádný účinek, pokapejte je ještě éterickým olejem máty peprné.

Také můžete uvařit velmi silný mátový čaj, který nalijete do lahve s rozprašovačem a nastříkejte jej tam, kde se myši vyskytují. Můžete natřít rohy olejem s mátou. Jednoduše, máta peprná myši odláká. To platí i pro hřebíček, ten myši taky nemají rády.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]