Pojištění majetku a nejčastější dotazy

Pojištění majetku patří k podceňovanému typu pojištění, často z pouhé nevědomosti. Přitom se jedná o druh pojištění, které dokáže komplexně uchránit majetek před nečekanými událostmi. Přináší souhrn pojištění movitého a nemovitého majetku, přičemž vyhoví mnohdy i nestandardním požadavkům. Poskytuje finanční kompenzaci v případě škody vzniklé na pojištěném majetku v důsledku živelní události, krádeže či vandalismu.

V souvislosti s pojištěním majetku vznikají často dotazy k pojištění majetku a jejich zodpovězení může být rozhodující pro správnou volbu vhodné pojistky. Ne každá může totiž dostatečně ochránit.

Jaký je rozdíl mezi pojištěním nemovitostí a domácností?

Pojištění nemovitosti je předurčeno chránit vše, co se týká bytové jednotky, domu, rekreačního objektu – tedy nemovitosti. Jednoduše řečeno patří zde například zdi, ale nikoliv vnitřní vybavení. Do pojištění nemovitosti lze zahrnout stavební součástí – kotle, solární panely, klimatizace a další.

Pojištění domácnosti se vztahuje k ochraně vybavení, jež se v domácnosti nachází. Jde o elektroniku, nábytek (kuchyňská linka, vestavěné skříně, bytová jádra apod.) a různé cennosti.

K čemu slouží pojištění odpovědnosti?

Kdokoliv z nás může zapříčinit škodu někomu dalšímu. Nebudeme-li se bavit o pojištění vozidel, jedná se velmi často o škodu v běžném občanském životě. Ať už z vlastnictví držby nemovitosti nebo v zaměstnání. Škodu lze způsobit na majetku, zdraví či životě a každý je povinen ji nahradit. K nejběžnějším nehodám tohoto typu patří vytopení sousedů, když vaše neposedné dítko převrátí regál se zbožím v obchodě, jako cyklista způsobíte nehodu nebo spadne z vaší střechy taška a někoho ošklivě poraní. Pojištění majetku dnes zahrnuje celou škálu možností.

Na kolik si mám nechat pojistit domácnost či nemovitost?

Při stanovení pojistné částky za rodinný dům by se mělo jednat o reprodukční cenu. To je cena, za kterou je možné danou nemovitost opět zprovoznit. U bytových jednotek je doporučována obvyklá cena, jež odpovídá částce dosaženémajetek při prodeji – nebo alespoň přibližně této ceně.

Pojistná částka u pojištění domácnosti vychází z toho, co se v dané domácnosti nalézá. Mimo elektroniky, nábytku a cenností bereme v potaz i hračky, kosmetiku, oděvy, dekorace či nádobí. Tento typ majetku bývá velmi často opomíjen, přitom tvoří nezanedbatelnou součást vybavení. Pojištění Bezpečný domov je navrženo tak, aby ochránilo klienta před případným rizikem, podceňováním majetku a naopak složitého oceňování. Tento druh pojištění určitě neopomíjejte, protože vám za pár stovek měsíčně může zachránit střechu nad hlavou.

Obrázek: pixabay.com