Skladování cibule, je během zimního období běžná záležitost. Když si ale nedáme pozor, může rychle začít plesnivět, ztrácet prospěšné látky a vitamíny anebo ji znehodnotíme pro další pěstování.
Jelikož je cibule velmi zdravá, vyplatí se mít jí doma vždy dostatečnou zásobu. Ne všechny odrůdy se ale skladují stejně. Trvanlivost zeleniny závisí na tom, jak dlouho je v klidu před klíčením. Čím větší časový úsek zde je, tím vhodnější jsou k dlouhodobému skladování. Mezi nejsilnější cibule patří odrůdy s malou a hustou strukturou, které mají ostrou chuť. Naopak sladké odrůdy s malou tvrdostí nejsou pro skladování příliš vhodné.
Pozor dejte už při pěstování
Ovlivnit dlouhou trvanlivost cibule můžeme i během pěstování. Pokud během pěstování došlo k pochybení, na skladování zeleniny se to nejspíš odrazí. Vyvarovat bychom se měli především následujících chyb:
- Používání velkého množství hnojiv s obsahem dusíku
- Vynechávání uhličitanu draselného v hnojivech
- Zalévání těsně před sklizní
Hnojiva s obsahem dusíku rychleji dozrávají, ale zato se na sklizených cibulích rychle začnou objevovat klíčky. Sklízet byste měli, pokud je už více než 50 % listů suchých. Zralé cibule mají suchý hrot. Hlavním nepřítelem při skladování je nadbytečná vlhkost, která způsobuje hnilobu a rychlé klíčení.
Nadbytečná vlhkost škodí
Vlhkost také podporuje vznik plísní. Existují dva druhy hniloby – krční hniloba je viditelná už v prvních měsících od sklizně a poškozuje především svrchní část zeleniny, zatímco hniloba dna poškozuje střed zeleniny. Je tedy nutné pravidelně kontrolovat vlhkost a pokud možno, často větrat.
Problémy při skladování můžete eliminovat správnou přípravou. Cibuli důkladně očistěte od hlíny a pokud to povětrnostní podmínky dovolí, v první fázi ji sušte na čerstvém vzduchu. Kořeny i stonek odstraňte zhruba dva centimetry nad plodem. Cibuli sušte ve visu, otáčejte s ní a sušte takto pět dní.
Schovejte ji před deštěm
V případě deštivého počasí začněte proces sušení doma, v dobře větrané místnosti s teplotou alespoň 20 °C. Při průmyslovém zpracování se používají takzvané sušárny, kde se cibule první dny suší při 30 °C a následně při 45 °C. Doma můžete zeleninu po malých dávkách dosušovat v troubě, pozor ale na přesušení.
Bez ohledu na to, kam cibuli následně umístíte, je nutné pravidelně kontrolovat vlhkost, teplotu a cirkulaci vzduchu. Za ideální je považovaná teplota od 0 do 3 °C. Dbejte na to, aby byla konstantní, protože výkyvy teplot probouzí cibuli ke klíčení. Vlhkost místnosti by neměla překročit 65 %. Přebytečnou vlhkost absorbují oloupané slupky z dřívější sklizně a nádoby s popelem, vápnem nebo hoblinami.
Jde to i bez sklepa
Skvělý způsob skladování ve sklepě je splétání cibule do copánků a jejich věšení. K tomuto účelu jim ale budete muset ponechat delší stonky. Zavěšené cibule budou dobře větrané, méně hnijí a nezabírají mnoho místa. Uložit je můžete i do nylonových punčoch, v krabicích s otvory pro přívod vzduchu nebo v proutěných koších, kde se netvoří vlhkost.
Pokud nemáte k dispozici sklep, zkuste cibuli umístit například na balkon, do spíže, do lednice nebo do chladnějšího kouta místnosti. Cibule dokáže vydržet i 25 °C, ale ne na dlouho. Pokud nemáte jinou možnost, než cibuli skladovat při pokojové teplotě, dbejte na správné vysušení a umístěte ji do nylonových punčoch. Až je budete znovu sázet, je nutné je nejprve zahřát na teplotu 30 °C.
Pokud další výsadbu neplánujete, můžete cibuli nakrájet na menší kousky a tři hodiny je sušit v troubě při teplotě 60 °C. Nadměrná vlhkost se odpaří a vy je pak můžete pohodlně skladovat v uzavíratelné nádobě. Přidat k nim můžete i koření pro lepší chuť. Při dodržení těchto zásad si budete moct dopřávat cibuli po celou zimu.