Problémy s nekvetoucí orchidejí potkají téměř všechny pěstitele. Díky těmto hnojivům vám opět krásně pokvete

Fotografie: Depositphotos

Orchideje patří mezi oblíbené pokojové rostliny. Na péči totiž nejsou nijak náročné a párkrát do roka udělají radost svému majiteli okrasnými květy. Co ale když rostlina nekvete? Zřejmě ji chybí nějaké minerální látky. Dopřejte je květině díky následujícím metodám.

Přírodní metody na podpoření květu u orchidejí

Aby orchidej dobře kvetla, zkuste následující triky:

  • Zálivku provádějte ideálně dešťovou vodou s příměsí několika kapek citronové šťávy. V letních měsících je vhodné rostlinu zalévat 2x až 3x týdně. V zimě pak stačí 2x měsíčně. Dejte pozor na to, aby voda v květináči nestála. To kořenům nesvědčí.
  • Minerály doplní orchideji i jablečná slupka, kterou vmísíte do substrátu. Dočkáte se tak brzy krásných květů.
  • Připravte si na orchideje i čajové hnojivo. Dva čajové sáčky (nejlépe černý čaj) vylouhujte v litru horké převařené vody a po zchladnutí aplikujte na rostlinu. Roztok používejte asi jednou za 3 týdny.
Fotografie: Freepik

Další tipy, díky nimž orchidej zase vykvete

Výtečným přírodním hnojivem na podpoření květu orchidejí jsou banánové slupky. Proto je rozhodně po konzumaci banánu nevyhazujte. Můžete je použít mnoha různými způsoby. Například slupky od banánů zcela vysušte na slunci či v sušičce na ovoce a rozmělněte na prášek. Ten je vhodné rozpustit buď ve vodě na zálivku nebo zakomponovat do substrátu.

Připravit lze i výluh ze slupek. To učiníte tak, že si je pokrájíte na malé kousky a necháte v misce s vodou louhovat asi 48 hodin na chladném místě. Pak roztok zředíte vodou a použijete na orchideje. A v neposlední řadě je skvělým hnojivem z přírody česnek. Ten prolisujte do sklenice (cca 1 stroužek na 250 ml), přelijte převařenou vodou a nechte zchladnout. Po scezení použijte.

Fotografie: Freepik

Jakou péči orchidej vyžaduje?

A nakonec si řekněme, co taková orchidej vlastně vyžaduje za péči. Určitě jí dopřejte vhodné prostředí, co se týká teploty v místnosti. Ideální je rozmezí 18 až 22 °C. Kromě jiného rostlina vyžaduje zvýšenou vlhkost okolí. Prospěje jí tedy, když listy občas pokropíte vodou anebo zvlhčíte ovzduší difuzérem. Stanoviště v bytě vybírejte světlé, nikoliv na přímém slunci. Květině rovněž nesvědčí průvan. Pomýšlíte také na to, kdy orchidej přesadit? Učiňte tak jednou za dva až tři roky a vybírejte jarní období. Dobré je vyměnit i substrát za nový, který kombinuje rašelinu, mech a kousky stromové kůry.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]