Spousta věcí, které denně používáte v domácnosti, má jiné využití, než na které jste zvyklí. Které to jsou a k jakému účelu doopravdy slouží? Zjistěte, co děláte chybně.
Přinášíme Vám pár tipů, jak zajistit bezproblémový chod Vaší domácnosti a vyvarovat se tak zbytečných chyb při používání běžných spotřebičů a pomocníků. Využívejte chytře pomoc, která se vyskytuje všude kolem Vás. Ušetříte si tak spoustu práce. Budete nakonec překvapeni, co jste celý život dělali špatně a na co vlastně slouží ta malá krabička, kterou máte v kuchyni, a neustále Vás otravuje svým pípáním.
Manipulace s příbory a prevence vzniku plísní
Existují dvě možnosti – buď myjete nádobí v ruce, nebo si dopřáváte moderní techniky a máte myčku. Obojí lze provádět chybně. Nejčastější chybou při používání myčky je nesprávné uložení příborů. Odborníci se shodují na tom, že kvůli bezpečnosti je potřeba do spodní části myčky ukládat nože. Vidličky a lžičky můžeme ukládat i do vyšších pater, ale vždy tak, aby se společně nedotýkaly. Ideální je promíchat jejich uložení, tedy nedávat lžičku vedle lžičku, ale vždy lžičku vedle vidličky. Dejte si pozor také na rovnoměrné rozmístění, abyste nezatěžovaly jednu část koše více než druhou.
V případě mytí nádobí v rukou je nejčastější chybou nedostatečné měnění používané houbičky. Houbička na nádobí je ve skutečnosti ohniskem choroboplodných zárodků, a pokud není pravidelně čištěna nebo vyměňována, dochází díky ní k šíření nebezpečných baterií. Houbička by se měla čistit každé 3 dny a to v mikrovlnné troubě nebo myčce s použitím bělidla. Pokud tomu tak není, měly bychom houbičku na nádobí měnit každý týden za novou. Důkladné čistění potřebuje také naše mikrovlnná trouba. Často se v ní usazují kousky jídla a dochází zde ke tvorbě plísně. Mikrovlnnou troubu nejlépe vyčistíme miskou s vodou a octem, kterou necháme 2 minuty ohřívat.
Nedostatečná desinfekce a prevence
Z běžných pomocníků v kuchyni ve většině domácností dochází k chybné manipulaci s naběračkou na špagety. Uprostřed naběračky je velká díra, která nám ukazuje, jak velká je jedna porce špaget. Špagety stačí tímto otvorem prostrčit a hodit do hrnce s horkou vodou vařit. Nikdy se tak nestane, že by nám na talíři nějaké přebývaly, protože budeme mít přesně odměřené porce. Také se neví, že zásuvka, která se vyskytuje na dně naší trouby, neslouží pouze k ukládání plechu. Je to také výborný tepelný izolant. Pokud ihned po uvaření nemůže jít jíst, zde Vám pokrm vydrží teplý.
Ve většině domácností je problém i s výměnou filtrů. Pokud necháváme vzduchový filtr dlouhodobě zanesený, připravujeme se tak o účel, ke kterému slouží. Místo čistění vzduchu nám slouží jako místo pro hromadění nečistot, prachu a alergenů. Stejnou pozornost je vhodné věnovat i filtrům na vodu. Mnoho domácností má v kuchyni detektor kouře, kterému je ale věnována nedostatečná péče. Detektory by se měly pravidelně testovat pro svou funkčnost, ideálně každý měsíc. Dvakrát ročně by u nich mělo docházet k preventivní výměně baterií.
Zdroj: Goodhousekeeping