Každý milovník pokojových květin nejspíš ocení, když jeho domov díky nim vypadá jako rozkvetlá zahrada. K tomu je samozřejmě nutná konkrétní péče.
Pro efektivní hnojivo přitom vůbec není nutné chodit do zahradnictví či dalších prodejen. Překvapivě vám totiž stačí obyčejný obchod s potravinami. Najdete tam skutečně vynikající prostředky s mnoha mikro a makro prvky včetně tolik potřebného draslíku a hořčíku. Ty velmi pozitivně stimulují vývoj rostliny i její dlouhodobé kvetení. Máme na mysli minerální vodu, kterou v sekci nápojů najdete v každém supermarketu.
Roztok minerální vody
Předtím, než ji použijete k zalévání, ji nechte s otevřeným víčkem asi den odstát. Je potřeba, aby se odpařil všechen oxid uhličitý. Následně minerálku smíchejte s normální vodou, kterou zaléváte, a to v poměru cca 200 mililitrů na litr vody. Touto doslova životodárnou tekutinou zalévejte květiny pod kořen. Úplně přitom stačí použít roztok jednou za 2–3 týdny a střídat ho také s jinými zálivkami. Ovšem i u klasického zalévání existují určitá pravidla.
Zalévání určí vzhled rostliny
Rozhodně nečekejte na okamžik, kdy začne květina uvadat. V takové fázi už zcela zbytečně trpí. Nažloutlé svěšené listy mohou navíc svědčit naopak o přelití, nikoli schnutí. Klíčem je vzhled zcela zdravé rostliny, který vám odliší malo a velkospotřebitele. Čím víc vody totiž květina odpaří, tím víc se také musí napít.
Velké tenké listy vypařují hodně, dužnaté a kožovité, případně malé a drobné naopak velmi málo. Takové druhy jsou původem ze suchých krajů a s vláhou umí velmi dobře hospodařit. Stejně tak mohou být povoskované či chlupaté, což odparu vody opět brání. Krásně to vidíte na kaktusech, která mají tlusté dělo a ty klasické žádné listy.
Otázka teploty místnosti a světla
Rostlina toho víc vypaří v teple než v chladu. K tomu se přidává i světlo, při němž bujně roste, a tudíž spotřebuje více vláhy. Velké rostliny potřebují větší zálivku a čím větší je jejich květináč, tím více vláhy si dovedou uchovat. Pozor ale na přelití čerstvých sazenic nebo rostlin, kterým raší nové listy. Dalším faktorem je hlína a plast. Plastovým květináčem toho mnoho neproteče, hliněný více dýchá a něco odejde i stěnou.
Teplota samotné vody
Opět často podceňovaná stránka péče o květiny. Příliš studená, nebo dokonce ledová může rostlině snadno přivodit teplotní šok, který ji nenávratně zmrzačí. Proto nechte vodu vždy odstát na pokojovou teplotu.
Test pomocí špejle nebo prstu
Podobně, jako když špejlí zkoušíte, zda už je bábovka v troubě upečená, si lze ověřit i vlhkost zeminy v květináči. Ačkoli hlína navenek působí suše, pod povrchem může být situace zcela jiná. Vlhká zemina se na špejli trochu přilepí. Nemáte-li po ruce vhodný nástroj, můžete použít vlastní prsty. Zkrátka ho strčte do hlíny a ucítíte-li vlhko, se zaléváním počkejte klidně pár dní. Toto však platí pro tropické rostliny, u vlhkomilných udržujte zeminu v mírné vlhkosti neustále. Rostlina doslova sedící ve vodě také není v pořádku, všechno je tu totiž o rovnováze.
Zalévání o dvou fázích
Nepříliš známý trik vynikající hlavně v létě, díky kterému se voda dostane opravdu všude. Přelijte substrát vodou, chvíli počkejte, slijte podmisku a zalijte rostlinu znovu. Voda se tak dostane opravdu všude. Vodu z podmisky pak znovu vylijte.
Zdroj: GardeningKnowHow