Kniha a vlhkost netvoří zrovna láskyplný pár. Pokud je však na prevenci pozdě, pomůže toaletní papír

Fotografie: Dietmar Rabich / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Ať už zmoknete, nebo se vám v tašce rozlije pití, knížky před vodou nejspíš neuchráníte. Naštěstí existuje tento jednoduchý trik, díky němuž budou vaše knihy opět jako nové.

Zmoklé nebo vlhké stránky knih je potřeba co nejdříve vysušit, aby nedošlo k jejich poškození. Písmo se může vlivem vody rozmazat a stránky potrhat nebo pokrčit. Schnutí knížek pak bývá zdlouhavé a není zaručen nejlepší výsledek. Stránky jsou po vysušení často zkrepatělé a pokrčené navždy. Díky tomuto triku je však můžete snadno a účinně vysušit tak, že vaše knížka bude opět jako nová.

Co budete k vysušení knížky potřebovat

Abyste navlhlé stránky co nejlépe vysušili, neumisťujte je na horké topení, ani je nevysušujte fénem. Vlivem horkého vzduchu se stránky akorát zkrabatí a zničí. Po takovém zákroku už by nikdy nevypadaly jako dřív. Jediné, co budete k vysušení vlhkých stránek potřebovat, je pár kousků obyčejného toaletního papíru. S jeho pomocí stránky své knížky opravdu dokonale vysušíte.

Jak stránky knížky účinně vysušit

Pro sušení stránek si natrhejte pár kousků toaletního papíru. Nalistujte si mokré stránky uvnitř své knihy a mezi každou mokrou nebo vlhkou stránku vložte tolik toaletního papíru, abyste pokryli veškeré mokré místo. Knížku s takto proloženými stránkami zavřete a umístěte na ni něco těžkého. Můžete ji zatížit několika dalšími knihami, které na tu spodní vytvoří co největší tlak.

Stav toaletního papíru mezi stránkami sušící se knihy pravidelně kontrolujte. Ve chvíli, kdy bude toaletní papír příliš vlhký, ho vyměňte za suchý kousek a knihu opět zatižte. Podle potřeby postup několikrát opakujte. Stačí toaletní papír párkrát vyměnit a vaše knížka bude dokonale suchá a její stránky neporušené a opět v perfektním stavu.

knížky
Fotografie: Pixabay

Jak předejít zmoknutí knížek

Pokud chcete případnému navlhnutí nebo zmoknutí svých knih předejít, můžete k jejich přenosu používat nepromokavou tašku nebo batoh, který dovnitř nepropustí ani kapku vody. Ani tak se ale mokrým stránkám nevyhnete, pokud se vám v batohu nebo tašce něco rozlije. Abyste své knihy opravdu ochránili, můžete je zvlášť vložit do uzavíratelných sáčků. Takto jednoduše předejdete jakékoliv nehodě.

Zdroj: Viralife

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]