Zazimovali jste úspěšně veškeré kytičky a odnesli je z teras a balkonu někam do teplejšího prostředí, kde přezimují, aby se v létě mohly opět pyšnit pestrými barvami? Pak je váš balkon patrně momentálně prázdný a smutný. Ale nemusí to tak být.
Jste zvyklí, že se vaše oči od jara do podzimu kochají krásnou záplavou barevných květů? Pak se nemusíte ani nyní spokojit s prázdnotou. Ačkoliv je zimní období co se týče venkovních rostlin limitující, nemusí váš balkon zet prázdnotou. I během zimy mohou být balkony a terasy ozdobené.
Ozdobte si balkon vřesem
Jednou z možností jak ozdobit v zimě balkon jsou vřesy a vřesovce. Těm nízké zimní teploty nevadí a navíc většina z nich během zimy i kvete. Vřesy nejsou náročné na vodu, ale substrát jim rozhodně nenechte vyschnout. Pokud budete vřes sesazovat do prostornějšího truhlíku, dopřejte rostlinkám propustnou a kyselejší půdu. Volné místo mezi rostlinkami můžete vyplnit zimní dekorací a mulčovací kůrou. K vřesům můžete přidat i jiné zimní (mrazuvzdorné) rostliny, jako jsou drobné jehličnany či okrasné traviny.
Malé jehličnany
Jehličnany lze pěstovat i v květináčích a většina z nich je mrazuodolná – přesto si to raději prověřte před nákupem. Nic nepokazíte, když je i s květináčem vložíte do termoizolační nádoby (tj. obal květináče). Termoizolačních květináčů (nádob) existuje vícero druhů. Některé jsou z plastu, jiné z polystyrenu, ale i z kovu. Svou službu učiní nejen v zimě, ale i v létě. Chrání nejen před mrazem, ale i horkem.
Zimní dekorace
Další možností vedle vřesů a jehličnanů, jak ozdobit i v zimě terasu či balkon, jsou zimní dekorace. Použít můžete živé i neživé. Například zapíchat do květináčů se zeminou různé větvičky – brusinky, šišky, jehličnany, přidat kůru, ale použít můžete i suché plody a slaměnky, případně umělé větvičky apod. Čím blíže budou Vánoce, tím víc můžete použít i vánoční ozdoby, jako jsou baňky, světýlka, andělíčci.
Obrázek: pixabay