Vaření rýže nebo různých těstovin je jeden za základních kuchyňských postupů. Nicméně i v takto jednoduchých procesech se mohou skrývat netušená tajemství.
Ve vaření existuje více technik, jak s konkrétní potravinou dosáhnout těch nejlepších výsledků. U těstovin ovšem existuje jeden zcela základní a neměnný – odstranit z nich vodu. Prakticky každý kuchař ji tedy nějakým způsobem slije do dřezu. Buď pomocí sítka, nebo náklonem nádoby téměř zakryté poklicí. Pokud ale používáte právě tuto metodu, je načase s ní přestat. Celý život se totiž dopouštíte zcela klíčového omylu. Jak a proč to tedy dělat jinak?
Cenný vyvařený škrob
Vodě z těstovin se říká také „tekuté zlato“. A má mnohem lepší využití než prosté vylití do dřezu. Onen další postup pak zcela změní způsob, jakým vaříte. Zjevně totiž lze tuto vodu použít na vylepšení omáček, které pak budou jako z jiného světa. Stále jste zmatení? Bez obav, vysvětlíme. Určitě víte, že během vaření těstovin dojde k lehkému zakalení vody. Nahromadí se v ní totiž vyvařený škrob, pro nějž nemáte užití.
Ukazuje se ovšem, že právě tato tekutina je přesně to, co potřebujete k výrobě emulse na krásně hladké omáčky. Pak získáte tekutinu s fantastickou texturou, jakou jste dosud postrádali. Teď si asi říkáte, proč je nějaká emulze tak důležitá. Její aplikace na omáčku udělá velké divy. Tento proces spojuje dohromady vodu a oleje, takže se neoddělí na vašem talíři. Tam často tvoří dvě samostatné složky, což nechcete.
Jediná naběračka a jiná omáčka
Přidání jediné naběračky vody z těstovin do omáčky nejen spojí olej a vodu, ale přidá i vlastní chuť. Nebudete proto muset dodávat mouku, škrob nebo smetanu – které všechny mění chuť omáček zcela dramaticky. Tento trik může vypadat nově, ale přitom je často používán. Ten svými omáčkami k těstovinám prakticky proslul.
Jak se ukázalo, jídlo s použitím těstovinové vody vyhrálo o několik délek. Než vás ale zaplaví přehnané nadšení, je potřeba zmínit ještě několik věcí. Ty vám dovolí z tohoto triku vytěžit opravdu maximum. Nejlepší vlastnost této vody totiž je, že funguje jako jakákoli jiná omáčka.
Na co si dát pozor?
Nepřidávejte do vody olej, těstoviny budou akorát mastné a omáčka pak bude z nudlí klouzat a padat. Pro skutečně dobrou texturu si dejte pozor, abyste těstoviny vařili v dostatku vody. Základním pravidlem je použít 3 litry vody na 250 gramů těstovin. Místo slití vody do dřezu použijte něco, čím je z vody vyjmete. Pak naběračkou přidejte trochu této vody do omáčky a udělejte ono chuťové kouzlo.
Pokud jste šťastlivci, máte hrnec na těstoviny s filtrem. Ten můžete jednoduše zvednout a tekuté zlato si nechat na více dalších použití. Stejný postup lze použít na další potraviny se škrobem, jako jsou fazole, rýže či čočka. U všech se vám její použití vyplatí.
Zdroj: Viralife