Domácí zaříkávače špinavých sporáků: Mezi spolehlivé pomocníky patří i jedlá soda a bílý ocet

Fotografie: Depositphotos

Je to prakticky nevyhnutelné. Během každodenního vaření se vám na plynový sporák dostanou nejrůznější usazeniny. Jde hlavně o zbytky jídla a tu věčnou mastnotu.

Z toho plyne také otravná nutnost všechno pravidelně čistit. Hlavně u plynu je špína riziko, protože tyto usazeniny snadno ucpou trysky hořáků. Pak se kromě potenciálního požáru vystavujete riziku velmi špatné funkčnosti celého zařízení. Je tudíž na místě ho udržovat v perfektní čistotě. Obecně platí, že průběžné čištění vás uchrání před mnohem drastičtějšími zákroky. Mnohdy i před povoláním instalatéra, jehož činnost stojí ještě více peněz.

Pravidelná nutnost

Při pravidelném a častém vaření jsou na denním pořádku plynové sporáky zanesené především mastnotou. Jejich čištění je proto dle EleganzaPlus nutností. V restauracích a dalších profesionálních gastronomických provozech je to přirozenou součástí denního rozvrhu. Ačkoli se to ale může zdát náročné, ve skutečnosti to není tak obtížné. Tedy pokud sporák čistíte pravidelně nebo v případě, že použijete některý z osvědčených tipů profíků.

Mýdlo z Marseille a soda

Potřebujete 2 litry vody, použitý zubní kartáček, velkou mísu, marseilleské mýdlo a bílý ocet. Toto mýdlo výborně odstraňuje skvrny z různých povrchů. Pro ještě lepší výsledek můžete mýdlo nastrouhat. Hrnec s vodou přiveďte k varu a mýdlo rozpusťte. Jakmile máte homogenní roztok, přidejte ocet. Dovnitř pak ponořte hořáky a nechte 30 minut působit. Odolné skvrny poté snadno odstraníte zubním kartáčkem, hořáky nechte ještě 5 minut máčet. Pak už jen oplach a sušení.

keramická varná deska
Fotografie: Pixabay

Kamenná sůl levně nahradí drahé čisticí prostředky. Nedá šanci špíně a bakteriím na záchodě i v kuchyni

Jedlou sodu už jsme na Bydlíme Útulně rozebírali. Dále potřebujete bílý ocet, 2 litry vody a houbičku. Obě přísady se hodí hlavně na velmi špinavé varné desky. Dejte vařit vodu, přidejte lžíci jedlé sody a bílý ocet. Roztok pak nalijte do umyvadla, dovnitř ponořte hořáky a nechte je tam aspoň 2 hodiny či přes noc. Po vyjmutí z lázně už bude stačit jen houbička. Bílý ocet je skvělý pomocník, jak ale upozorňuje HomeInCube, nečistěte jím všechno.

Do redakce Bydlimeutulne.cz se přidala během svých studií a práce redaktorky ji tak nadchla, že se rozhodla zůstat. Její v... [Více o autorovi]