Plíseň hyzdí spárovací hmotu zcela zbytečně. Mezi domácí vymítače patří i ocet a kůra z grepu

Fotografie: Depositphotos

Plesnivé spáry v koupelně nejsou nic příjemného. A to jak na pohled, tak ze zdravotního hlediska. K jejich vyčištění překvapivě není potřeba žádná agresivní chemie.

Kromě estetické stránky jde o domov hub, bakterií, plísní a dalších velmi nepříjemných mikroorganismů. Když se u vás takový problém objeví, je nejlepší použít zcela osvědčené domácí prostředky. Ty spárám vrátí původní vzhled a potřebujete k tomu jen dvě věci, které už máte nejspíš stejně doma. Na kupované chemii není celkově nic tak špatného. Problém je, že není nejšetrnější k životnímu prostředí. Její časté používání navíc může vyvolat alergie nebo jiné potíže.

Odkud se plísně berou

U spár na zdi dochází ke stejné situaci jako u dlažby položené na zdi. Ještě horší je to právě v koupelně, která je pravidelně vlhká běžným provozem. Časem vás tedy uvítají černé flíčky a oranžová barva spárovací hmoty. Vlhkost podporuje růst jakékoli plísně, zárodkem je nesprávné větrání a vysoká teplota v místnosti. Pokud je nechcete stále čistit, radí web BydleníInstory zaměřit se na příčinu. To je sice namístě, odstranění projevu vás ale stejně čeká. Jak na to?

Zkombinujte ocet a kůru z grepu. Ze slupky odstraňte bílé části, zalijte je dvěma šálky octa a nechte někde stranou odstát několik dní. Výslednou směs pak nalijte do rozprašovače a nastříkejte na veškerá kritická místa. Na BydlímeÚtulně jsme již popsali řadu domácích přípravků na čištění. Tohle je tedy další zbraň do výběru. Po nastříkání chvíli počkejte, aby roztok zabral. Pak už stačí jen všechno důkladně opláchnout. Nejhorší je to samozřejmě napoprvé, další „kola“ budou snazší.

Plíseň kolem oken už se do domácnosti jen tak nevrátí. Účinný pomocník v podobě octa se o to postará

Svíčka jako štít

Spojení spár v koupelně a svíčky může někoho překvapit, tentokrát ji však nebudeme zapalovat. Potřete spáry tupým koncem, aby na nich vznikl parafinový film. Kromě toho, že budou krásně bílé, dle webu DůmAZahrada je také naimpregnujete proti vlhkosti. Je to stejný postup, jako když stříkáte speciálním sprejem boty proti vlhkosti. Základem provozu koupelny je ovšem pravidelné větrání. Když přidáte pravidelné čištění, nemají plísně šanci.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]