Skryté požární nebezpečí ve vašem domě – co vše může zapříčinit požár?

Ačkoliv nejčastější příčinou požáru jsou elektrické spotřebiče, cigarety a pečení či vaření, existují i další hrozby, díky kterým můžete rozpoutat ohnivé peklo. V dnešním článku se zaměříme právě na tuto problematiku. Vyhořet není určitě snem nikoho a takovému neštěstí je potřeba předcházet.

Baterie

Všechny baterie představují riziko požáru, a to nejen ty z notebooku. Z výzkumu vyplynulo, že největší nebezpečí představují 9-voltové baterie. Nikdy je nenechávejte jen tak volně ležet a už vůbec ne v blízkosti kovových předmětů.

Poškozené zásuvky

Poškozené a zastaralé zásuvky se mohou snadno přehřát a způsobit požár. Je důležité pravidelně kontrolovat veškerá elektrická zařízení ve vašem domě. Zda nejsou nějak poškozené šňůry i zástrčky. Nepodceňujte kontrolu zástrček a šňůr, které jsou ukryty za postelí či jiným nábytkem. Nebezpečné mohou být šňůry ukryté pod koberci.

Kávovary a plastové varné konvice

Váš kávovar by se mohl přehřát a způsobit požár. Konvice s plastovými komponenty mohou být příliš horké, pokud je zapomenete vypnout. Ačkoli většina kávovarů s digitálními hodinami má automatické dvouhodinové vypnutí, je to stále dostatek času, aby se spotřebič přehřál. Chcete-li mít jistotu a klid v duši, nenechávejte kávovar bez dozoru a ručně ho vypněte, když jej nepoužíváte.

Hořlavé kapaliny

Pravděpodobně není žádným překvapením, že benzín nebo petrolej mohou neúmyslně způsobit požár. Tyto hořlavé kapaliny by měly být skladovány mimo dosah zdrojů tepla a ve vhodných nádobách. Nádoby by měly být označeny a snadno identifikovatelné. Existují však i jiné hořlavé kapaliny, které mohou způsobit požár. Například jedna žena si otevřela láhev odstraňovače laků na nehty a nechala ji v blízkosti svíčky v nevětrané místnosti. Láhev se vznítila a žena utrpěla popáleniny třetího stupně.

Notebook

Určitě jste si všimli, že se notebook po delší době zahřívá a může být velmi horký. Možná však nevíte, že může i vzplanout. Pokud dost pracujete na notebooku, který se zahřívá, zvažte chladící podložku, stojan na notebook a jiné pomůcky. Nikdy si neberte notebook například do postele, kde jej položíte na peřinu a bude se zahřívat ještě více. Podložka pro notebook z vhodného materiálu dokáže zvrátit neštěstí.

Nevhodně zvolené žárovky

Požár může vypuknout i v důsledku nevhodně zvolené žárovky. Pokud například používáte žárovku o výkonu 75 wattů ve 40 wattové lampě, riskujete tím vznik požáru. Pokud je svítidlo neoznačené, zůstaňte pod hranicí 60 wattů.

Další opatření

  • Nenechávejte noviny a časopisy v blízkosti zdroje tepla

  • Kontrolujte stav domácích spotřebičů, nepřetěžujte je – to platí zejména o sušičce na prádlo, která je častým viníkem požáru

  • Nepokládejte kabel vyhřívaných dek a podložek mezi matraci

  • Nenechávejte hořet svíčku bez dozoru

Obrázky: pixabay