Snadné zapálení ohně za každých podmínek včetně zimy. Mezi účinné pomocníky patří i brambora a mýdlo

Fotografie: Depositphotos

Oheň a schopnost ho rozdělat stála u počátků lidské civilizace. Respektive přežití našeho druhu. Poskytuje teplo, zastrašuje divokou zvěř, je zkrátka symbolem bezpečí.

Rozdělat ho za klidných podmínek při dostatku zdrojů není žádný problém. Horší je to v zimě, za deště nebo během jiné nepřízně osudu. Existuje ovšem „ohnivá směs“, kterou se může naučit připravit opravdu každý. A měl by, protože se hodí mít ji s sebou na výpravách, u vody, při lovu nebo rybaření. Dá se jí připravit jen potřebné množství, neboť se skládá pouze ze dvou komponent. A právě díky této pastě budete schopni rozdělat oheň opravdu vždycky a všude. Jak na to?

Potřebné suroviny

Reálně jsou nutné jen tři věci, konkrétně kousek mýdla na prádlo, benzín a plastová lahev. Základem výroby je 72 % pracího mýdla, bohatě vám bude dle Cpykami stačit to nejlevnější a nejjednodušší. Jednu jeho kostku tedy nastrouhejte na hrubé straně struhadla. Hobliny nasypte do lahve. Až po hrdlo pak přilijte benzín a lahev zašroubujte. Poté ji nechte stát 1–2 dny na nějakém teplém místě. Co bude výsledkem? Pasta, která vznikne spojením benzínu právě s hoblinami mýdla.

Tohle je pak velmi snadné vymáčknout z lahve a nanést na jakýkoli povrch. Vypadá to trochu jako burákové máslo, ale rozhodně to nejezte. Skrze hrdlo se dá snadno nanést na dřevo nebo jiný povrch a pak zapálit. I přes silný vítr nebo déšť hoří tato pasta velmi dlouho, její spotřeba je tudíž zcela minimální. Pravdou ovšem je, že k zapálení stále potřebujete alespoň zápalky.

Brambora a zubní pasta

K rozdělání ohně lze použít i věci, které by člověka normálně nenapadly. To samé platí třeba pro úklid, jak už jsme na Bydlíme Útulně psali několikrát. Například lze rozříznout na dvě poloviny bramboru, spodní trochu vydlabat a vytlačit do ní zubní pastu. Dle stránek JdiDoKlubu přidejte trochu soli, spojte obě poloviny brambory. Zapíchněte do ní dva drátky a obalte je vatou. Po pěti minutách ponechání škrtněte drátky o sebe. Vznikne jiskra a vata vám ihned vzplane.

Za nepovolené pálení listí hrozí pokuta. Překážkou může být i větrný den a chemikálie

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]