Jakmile roztají poslední kousky sněhu a sluníčko zahřeje půdu natolik, aby se s ní dalo pracovat, nastává čas zahradníka. I toho, co má jen trávník.
Po zimním spánku se zahrada pomalu, ale jistě probouzí a zároveň s tím volá po odpovídající péči. Přestože stromy, tráva i květiny dokážou růst i bez naší pomoci, s ní se jim to bude dělat mnohem lépe. Navíc udržovaná zahrada je přece tou nejlepší vizitkou.
Ani tráva sama neroste
Zima, jakožto období vegetačního klidu, je velmi důležitá. Nicméně jakmile jednou skončí, příroda na nic nečeká a zběsile se pustí do díla. Už na konci února by se tak zdatný zahradník měl začít připravovat na zahradní sezónu a pečlivě si rozvrhnout všechny práce. Kromě krácení větví ovocných stromů, pohrabání listí, na které se na podzim zapomnělo, nebo kontroly zahradnického náčiní by se mu pak na seznam měla vejít také péče o trávník.
Přestože se zdá, že tráva roste tak nějak sama, aniž by potřebovala vaše přičinění, určitou údržbu vyžaduje také. Stejně jako věnujete pozornost půdě na zahrádce, kam budete během jara sázet zeleninu, i trávníku je potřeba něco dát, aby nám to mohl odpovídajícím způsobem vrátit. Po zimě se na něm totiž mohou objevit suchá či holá místa, velké drny způsobující nerovnoměrný terén, dusící mech a další nedokonalosti. Takže co s tím?
Správný zahrádkář se řídí počasím. Letos už se příroda probudila, je tedy třeba řezat dřeviny i rýt
Jak po zimě vzkřísit trávník
Už od poloviny února lze podle DomekiOgrodek trávník vápnit a tím mu vrátit ztracenou stabilitu. Doporučené pH půdy se pohybuje nad hodnotou 5,5. Zavápnění pomůže trávě, aby se k ní lépe dostávaly živiny, a pozitivně působí i proti mechu. Ten způsobuje nejen nehezký vzhled trávníku, ale také neumožňuje trávě „dýchat“. S lepším provzdušněním trávníku také pomůže vertikutace, která má ale svá pravidla, ta jsme vysvětlili na BydlímeÚtulně.
Dalším krokem k dokonalému trávníku je správné hnojení. Na to jsou nejlepší produkty s vyšším obsahem dusíku, který zaručí krásný a zdravý trávník. Na škodu nejsou ani přídavky fosforu a draslíku. Jak radí web TheGrassPeople, časné jaro je rovněž vhodnou dobou na doplnění lysých míst. Výsevnou směs na ně stačí nasypat, případně zlehka přišlápnout a poté jemně prolít vodou.
Napište komentář