Praktické tipy na úsporu času pro zaneprázdněné zahrádkáře

Díky některým praktickým tipům si může každý zahradník užít více volného času na své zahradě, bez nutnosti tvrdě pracovat. Ovšemže je zahrada vždy spojená i s prací, ale moderní zahradní náčiní a některé vychytávky, dokáží práci na zahradě usnadnit a zkrátit. Což uvítají i ti, kteří nemají času nazbyt, přesto chtějí mít hezkou zahradu a sklízet benefity.

Plán zahrady

Ze všeho nejdříve si zahradu rozkreslete a vše do detailu naplánujte. Je to dobré především proto, že některé rostliny mají totožné požadavky na pěstování, jiné odlišné. Některé se mezi sebou snesou, jiné ne. Zmapování terénu vám pomůže také určit místa, kde se nejvíce může vyskytovat plevel, kde je potřeba více zalévat, kde padá stín. Rostliny, které vyžadují vlhkou půdu, nesmí být osázeny rostlinami, které mají nízkou potřebu zavlažování. Díky naplánování si ušetříte starosti, čas i peníze.

Sázecí pytle

Pěstování ovoce, zeleniny či kytek v sázecích pytlích, je skvělý nápad, pokud nemáte dostatek místa a chcete ušetřit peníze. Proč? Sázecí pytle jsou flexibilní a skladují se mnohem lépe, než truhlíky či květináče. Nezabírají tolik místa a nemusíte s nimi tratit čas tolik, jako s běžnými květináči. Pytle můžete koupit nebo si zhotovit sami a recyklovat tak staré oblečení, závěsy apod.

Hnojiva s postupným uvolňováním

Ve vaší zahradě používejte hnojiva s časovým nebo pomalým uvolňováním. Tímto způsobem nemusíte během vegetačního období často hnojit.

Vyberte správné rostliny

Pěstování správného druhu rostlin může rozhodně ušetřit váš čas. Rostliny odolné vůči nemocem nevyžadují takové prořezávání, postřiky, pravidelné zalévání, a mohou být i mrazuvzdorné. Rostliny s nízkou potřebou zalévání pěstujte v hůře přístupných místech v zahradě.

Samozavlažování

Rostliny rostoucí v nádobách potřebují časté zalévání, ale pokud nemáte tolik času, použijte samozavlažovací nádoby. Samozavlažování můžete použít i u rostlin pěstovaných v zemi. Existuje spousta skvělých nápadů.

Umístěte vše blízko zdroje vody

Rostliny náročné na zalévaní umístěte v blízkosti zdroje vody, ať nemusíte táhnout hadici z jednoho konce zahrady na druhý.

Totožné podmínky pěstování

Chcete-li zkrátit údržbu, zasaďte více trvalek a vyhněte se rostlinám, které mají rozdílné podmínky pro pěstování a jsou celkově náročné. Existuje mnoho krásných rostlin, které nejsou náročné a nevyžadují tolik času.

Mulčování

Mulčování zabraňuje erozi a odpařování vody. Sláma, posekaná tráva, rozdrcené listy nebo jakýkoli přírodní kompost se rozloží a po celé ploše, kde se mulč nalézá, zůstane spousta humusu. Je to pro vás zcela vítězná strategie.

Nářadí

Udržujte zahradní nářadí čisté, ostré a vždy připravené. Tím si ušetříte pokaždé spoustu času. Zahradní nářadí skladujte přehledně a mějte ho uložené někde blízko – zahradní bedýnka, domeček. Ať nemusíte odbíhat nikam daleko.

Trávník

Udržovaný a měkký trávník je balzám pro bosé nohy a vypadá krásně. Bohužel jeho údržba zabere dost času. Pokud chcete ušetřit čas, místo trávníku mějte na pozemku kůru, kameny, dekorativní trsy okrasných travin a skalku, která nevyžaduje velkou péči. Rostliny pěstujte v kontejnerech.

Obrázky: pixabay