Zacházení s pračkou ovlivňuje délku její životnosti. Roli hraje i množství prádla a prášku

Fotografie: Chris Sack / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pračka nám v mnoha ohledech usnadňuje práci, jen díky ní nemusíme dodnes stát nad valchou. Takže jí zkuste věnovat trochu správné péče.

Naplnit oblečením, do přihrádky dát prací prášek a zapnout. Pokud vaše práce s pračkou obsahuje jen tyto tři kroky, zaděláváte si na problém. Nejenom, že se spotřebič rychleji opotřebuje, ale také vás může třeba vytopit.

Kdy odchází pračky do důchodu

První elektrickou pračkou si hospodyňky mohly ušetřit práci už na počátku minulého století. Zdokonalené spotřebiče se potom využívaly především ve veřejných prádelnách. Jejich konstituce jim zaručovala vysokou odolnost a dlouhou životnost. Tedy nic, co by se dalo očekávat od dnešních praček. Jak upozorňuje TorontoRefrigeration, standardně se životnost pračky totiž pohybuje kolem 7 až 14 let.

Jak dlouho taková pračka vydrží konat svoji práci, se odvozuje od počtu pracích cyklů. Pračky, které vydrží jen 4 000 „koleček“, tak mohou vyjít mnohem levněji než ty, jež zvládnou dvojnásobek. Levnějším modelům nicméně odcházejí dříve součástky, netěsní tak, jak by měly, mají problém s naplňováním vodou, případně nemají takový výkon. Vliv na to má ale také to, jak se o svou pračku staráte a jak ji používáte.

Ušetřit při praní prádla lze s jakýmkoliv modelem pračky. Těch na teplou vodu je ale na trhu nedostatek

Lexikon správného praní

I přes mnoho zkušeností se může stát, že se dopouštíte některé z nejčastějších chyb, jež životnost pračky významně zkracují. Jde především o:

  • Nadměrné plnění – a to jak z hlediska prádla, tak pracího prášku. Příliš mnoho prádla podle Maydone způsobuje, že není tak dobře vyprané, a navíc nadměrně zatěžuje motor spotřebiče. Neplechu pak působí i velké množství pracího prášku, jež pračku přetěžuje při máchání. Také se může v pračce usazovat a z prádla se nemusí dobře vypláchnout.
praní praqčka
Fotografie: Pixabay
  • Stabilita – pračka by měla stát pevně na svých nohách. Jedině tak nebude při odstřeďování vibrovat více, než je nutné, a opotřebovávat se tak.
  • Čistota – i útroby pračky potřebují občas vyčistit. Usazená aviváž nebo nečistoty z prádla jsou živnou půdou pro plísně. Jednou za čas je tak nutné pračku pustit s odpovídajícím dezinfekčním prostředkem naprázdno. Případně lze filtr i buben pračky osvěžit octem, jak jsme radili na BydlímeÚtulně. Dobré je také nechávat dvířka pračky otevřená, aby větrala.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*