Rostlinám udělá radost alternativní hnojivo. Jejich růst účinně podpoří obyčejné zápalky

Fotografie: Pastorius / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Zápalky nemusí být vždycky použity jen k účelu, k němuž byly vyrobeny a určeny. Možná se vám to bude zdát divné, ale lze je využít jako levnější alternativní hnojivo.

Zřejmě to zní bizarně, ale když se nad tím zamyslíte, uvědomíte si, proč je to vlastně možné. Vždyť hlavička sirky obsahuje hned několik důležitých prvků, které jsou rostlinám prospěšné. Jedná se zejména o síru, fosfor, draslík, sodík (konkrétně červený fosfor, chlorečnan draselný, sulfid antimonitý a fosforečnan sodný). Uvedené prvky dokáží podpořit růst, kvetení, plodnost a zdraví pokojových i zahradních rostlin, a tak řada zahrádkářů tohle levnější hnojivo využívá.

Jakým způsobem zápalky k hnojení využít

Jestliže budete chtít hnojit rostliny pomocí zápalek, můžete to učinit hned dvěma způsoby. Za prvé lze sirky zapíchnout do květináče nebo záhonku hlavičkami do zeminy a zlehka zalít. Je však důležité, kam sirky vložíte. Nesmíte je umístit příliš blízko rostliny, aby nedošlo k jejímu spálení. V květináči je umístěte v polovině mezi stonkem a okrajem pěstební nádoby.

Budete-li je zapichovat do záhonu, tak zhruba 15 cm od rostliny. Nezapomeňte, že záhonové rostliny jsou zpravidla většího vzrůstu, takže kořenový systém se bude během sezóny ještě rozrůstat. A zápalka nesmí být v jeho dosahu, píší na webu BalconyGardenWeb. Do květináče vložte 10–15 zápalek, do záhonu úměrně více. Po 14 dnech byste je měli vyměnit za nové. Vypálené sirky nepoužívejte. Hořením došlo k chemické reakci a složení zápalkové hlavičky je už jiné.

Za druhé si můžete vyrobit ze zápalek výluh čili tekuté hnojivo. A pro záhonové rostliny je i vhodnější. Na půl litru vody použijte asi 20 zápalek a nechte je vylouhovat tak dlouho, dokud se nerozpustí. Výluh získá načervenalou barvu. Získaný půllitr hnojiva můžete naředit až na deset litrů a rostliny zalévejte jednou za 14 dní. Získají tak mírnější a rovnoměrné zásobování živinami.

Únor je ideálním obdobím na postřik ovocných stromů. Před škůdci je spolehlivě ochrání močovina

Jak alternativní hnojivo ze zápalek rostlinám prospívá

Hnojivo ze zápalek používejte zejména pro rostliny, které mají vyšší potřebu fosforu – papriky, rajčata, byliny; z pokojových rostlin orchideje. Fosfor podporuje rozrůstání kořenového systému, což následně souvisí s dobrou úrodou. Síra a hořčík pomáhají vytvářet chlorofyl, což znamená, že vaše rostliny budou mít zdravé sytě zelené listy.

Kromě toho web DomekIOgrodek uvádí, že hlavičky zápalek mají i antiseptické a fungicidní účinky, takže dokáží rostliny ochránit před některými škůdci (zejména sviluškami) a nemocemi. Zápalky však nedodají rostlinám všechny druhy živin, a proto je čas od času kombinujte s jiným druhem hnojiv. O tom, jak získat z trávy přírodní hnojivo, jež předčí kopřivy i kvasnice, jsme na webu BydlímeÚtulně psali v minulosti.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*