Aljašská divočina uchvátila dva mladé lidi, kteří se nakonec rozhodli žít tam trvale a založit rodinu. Postavili srub a živili se tím, co příroda skýtala.
David a Jenna žili a pracovali v aljašské divočině. Nejprve každý sám. David si postavil chatku mimo civilizaci a učil se stopovat a lovit zvěř bez moderních vymožeností. Živil se jen tím, co mu příroda poskytla, poznával ptactvo i stromy a sžíval se s přírodou na severu. Jenna už několik let prozkoumávala aljašskou divočinu pěšky, na psích spřeženích, na kole i na lodi. Žila nedaleko od Davida, v domku na stromě. A pak se tyto dvě dobrodružné povahy potkaly. A jak to tak bývá, tito mladí lidé spolu zůstali.
Život na Aljašce
V roce 2012 našli na Craigslistu nabídku soukromých pozemků na útesu nad řekou Tanana, v krásném prostředí obklopeném lesy. Pozemek chápali jako místo, kde se mohou dobře uživit během celého roku a koupili ho. První dva roky žili ve stanu, uvádí web MyPositiveOutlooks. A protože jejich vztah k tamní přírodě a životu mimo civilizaci byl silný, rozhodli se postavit trvalé bydlení. A v čem jiném bydlet na Aljašce než ve srubu… V něm s nimi už žila i jejich dcera.
Od bunkru ke srubu
Původním zázemím byl jakýsi bunkr. Kopali hluboko do země, aby využili jejího tepla, smrkovými kmeny obydlí obkládali a také je pokrývali drny. Tento hliněný objekt nazvali Sun Lodge. V něm jsou umístěna kamna na dřevo, kuchyňský kout, umývadlo, jídelní kout se stolem a futonová postel. A pár moderních rybářských křesílek. S jednoduchostí svého příbytku byli spokojení a moc se jim líbilo, když neslyšeli žádný jiný zvuk než praskání dřeva v kamnech. Jejich hliněná chatka se pro ně stala prvním startovacím domovem.
Nevyužívaná stodola prošla obdivuhodnou přestavbou. Mladí manželé z Česka se o ni postarali sami
O dva roky později začali stavět tradiční srub. Ten jejich má přízemí a patro. V patře je ložnice s teplým lůžkem pro rodiče a postýlkou pro jejich dítě. Prostoru je dostatek, a tak tu má Jenna i šicí kout. V přízemí se mohou pochlubit vybavenou kuchyní, jídelnou i relaxačním zázemím. Srub je napájen solární energií, takže mají elektřinu, zejména kvůli světlu a dobíjení telefonů.
Živí se lovem, postavili udírnu, kde zpracovávají maso a ryby, uvádějí na webu FairCompanies. Celoročním zdrojem masa jsou hlavně losi a bobři a léto je hlavní rybářskou sezonou. O obří lososy nemají nouzi. V podzemním sklepě uchovávají brambory, obilí, konzervy, čokoládu a další produkty po celý rok. Zjara Jenna získává z bříz mízu a z ní vyrábí sirup a medovinu. Založili si i zahrádku, na níž pěstují jahody, fazole, zelí a kapustu, hrášek a mrkev.
Využití znalostí divoké přírody
V roce 2014 začali manželé nabízet služby průvodce divočinou a ubytování ve svém původním hliněném obydlí Sun Lodge a také v ručně vyráběných plátěných stanech. Nabízejí i jízdu se psím spřežením, zimní kempování, pozorování polární záře, rybaření na ledě, lyžování, výlety na sněžnicích a ruční výrobu dřevěných vařeček. A ukazují lidem, jak je možné plnohodnotně žít ve spojení s přírodou. I na dalekém severu. Jiný mladý pár, který se rozhodl pro život v souladu s přírodou, je z Maďarska. I o něm jsme na webu BydlímeÚtulně psali.
Napište komentář