Nikdo neocení, když se místo hebkých smyček utírá drsnou rašplí. Zjistěte, jak snadno dosáhnout nadýchaných ručníků, které si zamiluje každý.
Nedivte se, pokud i při použití aviváže jsou vaše ručníky drsné. Levnější avivážní přípravky totiž nebývají zrovna účinné a ty dražší jsou zase až příliš drahé. Někdy vězí drsnost ručníků v tvrdé vodě, která obsahuje mnoho minerálů, jindy v nevhodně zvoleném pracím prostředku.
Nákup a praní ručníků
Jestliže chcete mít měkké ručníky, jaké mají ve wellness a SPA, věnujte pozornost několika aspektům péče o textil, doporučuje web Kobieta. Až budete ručníky kupovat, vybírejte ty s vyšší gramáží – je to známka kvalitního provedení a měkkosti. Označení by mělo být 450 g/m2 a víc. Co se materiálů týká, vhodná je dobře zpracovaná bavlna nebo bambusová viskóza. Bambusové ručníky mají vysokou savost a jsou známé svými antibakteriálními vlastnostmi.
Optimální teplota pro praní ručníků je 60 °C. A nemyslete, že je příliš vysoká. Na použitých vlhkých ručnících se vytváří množství bakterií a choroboplodných zárodků. A jen nastavením vyšší teploty je dokážete zničit. Jestliže jde o pouhé osvěžení ručníků – když jste například použili ručník jen jednou na obličej apod., postačí teplota 40 °C. I když nutno zmínit, že dnešní prací prostředky jsou tak intenzivní, že lze prát i při nízkých teplotách. Tyto přípravky jsou však poměrně drahé.
Pozor na levnou aviváž
Prací prášek zvolte dle vlastního uvážení – záleží, jakou máte vodu, na jaký program textil perete atd. Rozhodně nepoužívejte levný avivážní prostředek. Ten místo hebkosti dokáže vlákna slepit a měkkost ručníků naopak sníží, uvádí web HomesAndGardens. Změkčit tkaninu a také zachovat svěží barvy pomáhá bílý ocet. Použijte ho jen menší množství do předpírky nebo hlavního praní – tak nebude z prádla cítit; při dalších krocích pracího cyklu se prostě vymáchá.
3 přihrádky v zásuvce pračky mají svůj důvod. Ta se 2 svislými čárkami slouží k předpírání
Ke změkčení ručníků používají hospodyňky jedlou sodu. Ve sklenici vody rozpusťte tři lžíce jedlé sody a roztok nalijte do dávkovače aviváže. Sami se přesvědčíte, jak bude prádlo hebké. Podomácku a levně si můžete vyrobit i účinný prací prášek. I o tom jsme na BydlímeÚtulně už psali.
Ručníky ztrácejí svou měkkost, když je po vyprání sušíte na radiátoru. Nejjemnější jsou ze sušičky prádla. Ideální je možnost sušení na čerstvém vzduchu, při mírném větru, aby textilie mohly volně prosychat. Chcete mít i bílé ručníky jako nové? Zároveň s prádlem vsypte do bubnu pračky plnou lžíci kuchyňské soli. Textil změkne a také získá zpět svou bílou barvu. Sůl dokáže odstranit i zápach.
Vliv odstřeďování na hebkost ručníků
Důležitým krokem k hebkým ručníkům je i odstřeďování. Ručníky totiž každý rád ždímá na nejvyšší otáčky, aby je vyndal z pračky co nejvíc proschlé. Jenomže příliš rychlé otáčení bubnu při ždímání smyčky ručníků zdrsňuje a ty jsou pak nepříjemné na dotek. Moderní pračky už mají vestavěný samostatný program nejen na umělá vlákna, ale také na praní ručníků. Kdo takovou pračku nemá, může rotační výkon nastavit ručně, třeba jen na 600–800 otáček. Výkon s 1 200 otáčkami je pro ručníky příliš vysoký.
Napište komentář