Stát nabízí dotaci až 105 000 Kč. Díky tomuto snadnému postupu ji může získat skoro každý

Fotografie: Depositphotos

Využívání dešťové vody pro potřeby domácnosti a zahrady není jenom ekologické, ale také praktické. Ušetříte tak přírodu i velké částky peněz.

Asi málokterá domácnost nemá na zahradě alespoň nějaký ten sud nebo nádrž, do které chytá dešťovou vodu. Využití dešťovky ale může být mnohem efektivnější a účelnější, např. s použitím podzemních akumulačních nádrží. A stát vám na to může významně přispět.

Proč je dešťová voda důležitá

Dešťová voda představuje významný zdroj vody, který by kvůli stále častěji se opakujícím suchým obdobím neměl být přehlížený. Ale také ne zneužívaný. Přestože jde o zdroj vody, která je vlastně zadarmo, jak upomíná portál GardeningKnowHow, odvádět bychom měli jenom tolik vody, kolik potřebujeme pro svou spotřebu. V opačném případě by totiž mohlo dojít až k narušení přírodního cyklu vody.

Pokud ale chcete dešťovou vodu využívat hospodárným způsobem, stát vám podá pomocnou ruku. Dříve šlo o samostatný projekt dotace Dešťovka, dnes je začleněn do projektu Nová zelená úsporám, v rámci kterého můžete žádat o podporu při koupi a instalaci podzemní nádrže na dešťovou vodu či obnovy staré jímky, ale také využití šedé či přečištěné odpadní vody. Vzhledem k prodlužujícím se suchým obdobím jsou výhodnější právě větší nádrže než klasické barely a sudy, upozorňuje web DotaceDešťovka.

Od září roku 2024 hrozí pokuta za používání starého kotle. Její výše může být až 50 000 Kč

Dotace programu NZÚ na zachytávání dešťové vody

Finance jsou vyčleněny pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů – osoby fyzické i právnické – a čerpat je lze jen v rámci kombinace se zateplením, novostavbou nebo s výměnou a instalací zdrojů energie, jak uvádí web NováZelenáÚsporám. Podání žádosti pak probíhá na stránkách AIS SFŽP ČR. Program Dešťovka nabízí tři varianty, na které lze čerpat státní dotace. Jedná se o:

Fotografie: Depositphotos
  • Akumulaci srážkové vody pro zálivku zahrady – dotace až do výše 55 000 korun.
  • Akumulaci srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady – dotace až do výše 65 000 korun.
  • Využití přečištěné odpadní vody s možným využitím srážkové vody – dotace až do výše 105 000 korun.

Žádost o dotaci je možné podávat před zahájením stavby, během ní nebo po dokončení realizace. Neměli byste s tím však otálet, obvykle se dotace vztahuje na projekty vytvořené v určitém časovém období. Minimální objem akumulační nádrže pro záchyt dešťové vody je pak 2 m3. A kromě využití dešťové vody stát podporuje i další ekologicky šetrné modernizace,  třeba ve formě dotací na fotovoltaiku, jak jsme psali na BydlímeÚtulně.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*