Díky tomuto hnojivu z kuchyňských zbytků budete mít úrodu okurek na rozdávání

Fotografie: Depositphotos

Droždí neboli kvasnice jsou mimořádnou ingrediencí. Bez něj byste neměli dobré kynuté pečivo, možná ani pivo a víno.

Až překvapivě účinné jsou kvasnice na zahradě, kde působí jako stimulátor růstu a vynikající hnojivo. Přesvědčit se o tom můžete hned v tomto vegetačním období. A to tak, že droždí s cukrem použijete jako hnojivo na okurky. Zkusit to však můžete i u další zeleniny. Bohatá úroda na sebe nenechá dlouho čekat.

Kvasinky a živiny

Kvasinky jsou živé jednobuněčné organismy, které stimulují vývoj rostlin, a ještě je chrání před některými chorobami. Droždí obsahuje řadu živin. Od vitamínů řady B po minerály a stopové prvky, jako je dusík, draslík, hořčík, sodík, fosfor, železo, zinek a selen. Dále jsou v kvasnicích obsaženy bílkoviny a aminokyseliny, píše web Healthline. A právě skladba těchto látek posiluje kořenový systém rostlin a sazenice stimuluje k růstu. Takže přidáte-li kvasinky do půdy, rostliny bujně porostou, pokvetou a pak vám přinesou dobrou úrodu.

Druhou výhodou droždí v půdě je vytlačování patogenů, jako je třeba padlí či plíseň šedá z půdního prostředí. Tak dokáže ochránit rostliny před houbovými chorobami. A protože kvasnice povzbuzují rostliny a vedou k jejich lepšímu zakořenění, je vhodné je použít hned po výsadbě. Předtím však sazenice zalijte vlažnou vodou. Kvasinky budou ve vlhké půdě lépe pracovat, informuje web DomekIOgrodek.

Díky této geniální metodě vyvazování rajčat vypěstuje bohatou úrodu i naprostý začátečník

Když se po výsadbě – třeba z důvodu chladnějšího počasí – okurky, rajčata nebo papriky zarazí v růstu nebo rostou příliš málo, vyplatí se zálivku z droždí použít. Dalším důvodem neuspokojivého růstu může být právě nedostatek živin v půdě. A okurky jich potřebují mnoho. Rostliny jsou dlouhé, listy velké a plody taktéž. Pak je tedy jasné, že je nutné je přihnojovat. Obdobné je to s rajčaty a dalšími teplomilnými plodinami.

Jak připravit kvasnicové hnojivo

  • Základní kvasnicové hnojivo připravíte tak, že 100 g čerstvého droždí rozpustíte v jednom litru teplé vody. Přes noc nechte kvasit a poté zřeďte dalšími čtyřmi až pěti litry vody. Roztok podpoří kořenový systém a přispěje k pevnější struktuře rostlin, a to bez použití chemických látek.
  • Je možné použít čerstvé i sušené droždí. Na přípravu koncentrátu budete potřebovat litr teplé vody, lžíci suchého droždí a lžíci cukru pro jeho aktivaci. Pak zřeďte pěti litry vody. Použijete-li čerstvé droždí, dejte jedno balení na litr teplé vody. Cukru přidejte dvě lžíce. Roztok nechte několik hodin kvasit. Pak zředíte 10 litry vody a zálivka bude připravena.
Droždí je vhodné k výrobě hnojiva na okurky
Fotografie: Hellahulla / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Mějte však na paměti, že hnojivo z kvasnic nesmí být příliš koncentrované, ani se nehodí pro všechny druhy rostlin. Nadměrné používání navíc může vyčerpat draslík v půdě! Na BydlímeÚtulně jsme napsali i o tom, že pro některé rostliny je vhodné hnojivo připravené ze zápalek, s vyšším obsahem síry.

Absolvent České zemědělské univerzity, který je již od malička velkým kutilem. V podstatě vše, co je možné najít v j... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*